Andrzej Duda w KWK "Pniówek": Nie jest to łatwa Barbórka

04 Andrzej Duda Pawlowice 20221204 MB2 1254
Kastelik

Szymon Kastelik

4 grudnia, 2022

Prezydent Polski święto Barbórki spędził w Pawłowicach. Wziął udział w uroczystej mszy świętej. Spotkał się też z rodzinami ofiar katastrof w kopalniach Pniówek i Zofiówka. 

W święto górników, czyli 4 grudnia prezydent Andrzej Duda przyjechał do Pawłowic. W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Prezydent wziął udział uroczystej mszy świętej ku czci św. Barbary w intencji górników oraz ofiar wypadków i katastrof górniczych. W uroczystości przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

- Okazujecie się dziś patriotami najwyższej próby: nie słów a czynów, zaś codzienna uczciwa szychta to wasz codzienny „Marsz Niepodległości” - mówił arcybiskup podczas liturgii. 

Następnie w KWK „Pniówek” Andrzej Duda spotkał się z pracownikami kopalń i bliskimi górników i ratowników zaginionych w katastrofach w „Pniówku” oraz „Zofiówce” w kwietniu tego roku. W obu tragediach życie straciło w sumie 19 osób, a 7 osób nadal ma status zaginionych w Pniówku. O tych katastrofach przypomniał prezydent Polski w wypowiedzi dla mediów. 

- Nie jest to łatwa Barbórka, zwłaszcza tutaj, gdzie jestem dzisiaj - mówił Duda w KWK "Pniówek".

Prezydent Polski raz jeszcze złożył życzenia górnikom oraz całemu środowiskowi górniczemu. Mówił o trwającym kryzysie surowcowym i energetycznym. Stwierdził, że dotychczasowe plany dotyczące uległy zmianie. - Kryzys spowodował wzmożony popyt na węgiel - dodał prezydent Polski i podkreślił, że to rząd jest odpowiedzialny za to, żeby spełnić potrzeby przemysłu i zwykłych obywateli. 

- Kopalnie są mobilizowane. Górnicy pracują ciężko. Ciężej niż do niedawna. Praca jest jeszcze bardziej intensywna. Ale konieczne jest importowanie węgla z zewnątrz - mówił Andrzej Duda w Pawłowicach. 

Poprosił o szeroką współpracę, zwłaszcza z ekspertami. - Chcemy prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju, ale musimy pamiętać, że żyjemy tu i teraz - apelował. 

fot. Marek Borawski Kancelaria Prezydenta RP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3