Znamy datę pogrzebu Franciszka Pieczki

Csm pieczka 6cb7239282

Redakcja

27 września, 2022

Związek Artystów Scen Polskich poinformował dziś o dacie i miejscu pogrzebu aktora. Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat i był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. W 1954 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w filmie "Pokolenie". Pieczka grał na początku w Teatrze Dolnośląskim we Wrocławiu, w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1979 roku do 2015 był aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. Zagrał w ponad stu filmach. Zdobył wiele nagród i odznaczeń. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej.

Aktor znany między innymi z takich produkcji jak "Perła w Koronie", "Czterej pancerni i pies", "Żywot Mateusza", "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo vadis", czy "Ranczo". W wywiadach mówił, że będzie grał, dopóki starczy mu sił i zdrowia. I tak też robił. Zapamiętamy go z wielu fantastycznych kreacji, ról oraz promowania Górnego Śląska. Był synem Powstańca Śląskiego. Wielokrotnie brał udział w uroczystościach i inicjatywach związanych z upamiętnianiem Powstań Śląskich. 

Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek tj. 29.09.2022r. o godz. 12.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Kondolencje złożyli Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki oraz politycy i aktorzy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3