Zmodernizowany blok operacyjny neurochirurgii w WSS nr 5 w Sosnowcu. Inwestycja za 60 mln złotych

Blokoperacyjnysosnowiec

Redakcja

21 lutego 2024

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu dokonano otwarcia zmodernizowanego bloku operacyjnego neurochirurgii. Inwestycję o wartości 60 mln złotych wsparło Województwo Śląskie. 

W 2019 roku Urząd Marszałkowski województwa śląskiego zdecydował o sfinansowaniu modernizacji bloku operacyjnego dla neurochirurgii w sosnowieckim szpitalu. Była to niezwykle potrzebna i istotna inwestycja dla działającego od ponad trzydziestu lat Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.

- To jedna z największych inwestycji w służbie zdrowia mijającej kadencji, bo sięgająca aż 60 milionów złotych. Dziś oddział neurochirurgii sosnowieckiego szpitala jest najlepiej profilowo wyposażonym w sprzęt spośród wszystkich placówek w Polsce. To właśnie tutaj są diagnozowani i leczeni pacjenci z całego kraju, ratowane jest ich życie i zdrowie. Dziś przekazujemy nie tylko w praktyce nowoczesny oddział, ale także tworzymy nową historię rodzimej neurochirurgii. To nadzieja dla pacjentów wymagających skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych - skomentował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Nowy blok operacyjny w WSS nr 5 w Sosnowcu wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt: mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji, neuromonitoringu śródoperacyjnego oraz zaawansowane urządzenia anestezjologiczne.

- To sukces szpitala, który nie byłby możliwy gdyby nie zrozumienie i wsparcie ze strony pana marszałka Jakuba Chełstowskiego. Domeną tego ośrodka jest leczenie onkologiczne, zaś w samym szpitalu koncentruje się wszystkich pięć obszarów obejmujących neurochirurgię. To wspaniały warsztat pracy dla lekarzy – podkreślił kierownik prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński, kierownik oddziału neurochirurgii sosnowickiego szpitala.

W sumie zakupiono: trzy mikroskopy operacyjne, dwa urządzenia do monitorowania neurofizjologicznego, śródoperacyjny rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, nowoczesne stoły operacyjne, lampy i kolumny operacyjne, a także sprzęt do neuronawigacji i ultrasonografii.

Blok ma działać już od 26 lutego. 

fot. mat. pras. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.2µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3