Zima w Katowicach - ferie w mieście nie muszą być nudne

ferie z bonem turystycznym

Redakcja

12 stycznia, 2023

W katowickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczy się ponad 29 tys. dzieci. Duża część z nich ferie zimowe spędzi w mieście. To dla nich organizowana jest akcja “Zima w mieście”. Dodatkowe atrakcje na czas ferii przygotowały także miejskie jednostki, wśród nich są propozycję sportowe, kulturalne i czytelnicze.

Akcję Zima w Mieście 2023 organizować będzie 30 szkół i zespołów. Na terenie 8 szkół podstawowych, dla uczniów danej szkoły, odbywać się będą półkolonie.

- Od lat w Katowicach w okresie ferii zimowych i wakacji przygotowujemy zajęcia dla najmłodszych. Do akcji włączają się szkoły, placówki kultury, MOSiR, placówki opiekuńczo-wychowawcze i placówki wsparcia dziennego prowadzone zarówno przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i organizacje pozarządowe. Dzięki temu tysiące dzieci mają szansę spędzić czas wolny aktywnie i mogą rozwijać swoje pasje – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Szkoły pobierają opłatę za półkolonie w wysokości od 60 zł – cena m. in. obejmuje wyżywienie, bilety wstępu, opłaty za transport, wycieczki. W pozostałych placówkach w ramach Akcji Zima będą prowadzone zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz zajęcia warsztatowe. Zajęcia otwarte prowadzone będą w Szkole Podstawowej nr 17 im. T. Kościuszki, Szkole Podstawowej nr 48 im. J. Ligonia, Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 14 oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach.

Olbrzymią popularnością w tym roku cieszą się zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego. Tam zajęcia będą prowadzone nieodpłatnie i będą zgodne z harmonogramem pracy placówki. Z wypoczynku w Pałacu Młodzieży będzie korzystało ok. 3500 uczniów. W Pałacu Młodzieży, SP nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach oraz SP nr 64 im. Ratowników Górskich w Katowicach Akcja Zima w Mieście 2023 organizowana jest w ramach środków przyznanych miastu przez UNICEF.

Bezpłatny jest udział w zajęciach organizowanych m.in. przez placówki wsparcia dziennego prowadzone zarówno przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i organizacje pozarządowe oraz parafie.

- Program zajęć ułożony został tak, aby każde dziecko znalazło coś interesującego dla siebie. Dużo czasu poświęcone zostanie na zajęcia sportowe – naukę jazdy na łyżwach, zabawy na śniegu oraz na inne dyscypliny sportowe niekoniecznie związane z zimą - naukę pływania, turnieje piłkarskie itp., ale i również na gry i zabawy świetlicowe; różnego rodzaju konkursy - m.in. plastyczne, muzyczne, sportowe; wyjścia - do kina, muzeum, teatru; wycieczki oraz wiele innych atrakcji – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Podczas ferii zimowych, szkoły na terenie miasta Katowice prowadzić będą dożywianie w formie obiadów dla dzieci, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Informacja na temat dyżurujących szkół, dostępna będzie na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Pełen program placówek oferujących zajęcia w ramach Akcji Zima w Mieście 2023 dostępny jest na stronie Katowice.eu oraz na stronach internetowych poszczególnych placówek i szkół. Na zajęcia prowadzone są zapisy.

Kulturalne propozycje na ferie

W czasie ferii spędzonych w mieście swoje zdolności będą mogli rozwijać także najmłodsi zainteresowani szerokorozumianą kulturą.

Warsztaty muzyczne „Jak karnawał to zabawa”, Muzykodrom — stacja lotów muzycznych, warsztaty fotograficzno-plastyczne dla osób niesłyszących i słabosłyszących dzieci, Future Artist – wspólnota sztuki czy JazzCamp for Girls – to zajęcia organizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.

Większość zajęć jest bezpłatna. Obowiązują zapisy.

Natomiast wszystkich miłośników powieści graficznych, komiksów z superbohaterami, klasyki polskiego komiksu, czy japońskiej animacji i mangi zachęcamy do udziału w Feriach z Książką organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. To właśnie obraz stanie się głównym punktem obserwacji, eksperymentów i poznania, podczas zimowych warsztatów, spotkań czy spacerów organizowanych w bibliotece lub w kooperacji z innymi katowickimi instytucjami kultury. Warsztaty i spotkania odbywają się w wybrane dni ferii. Szczegółowe informacje i plan zajęć dostępny jest na stronie www.mbp.katowice.pl. Obowiązują zapisy.

Ciekawą ofertę przygotowały także Miejskie Domy Kultury. Warsztaty plastyczne, gry i zabawy, warsztaty ekspresji twórczej czy wycieczki fakultatywne – to tylko niektóre z atrakcji. W większości są to zajęcia bezpłatne. Obowiązują zapisy.

Ferie na sportowo

Najmłodsi przez ferie bezpłatnie mogą korzystać z lodowiska na Rynku - to czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-21.30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.30 – 21.30. Ci, którzy na łyżwach jeszcze jeździć nie potrafią mogą wziąć udział w Ekspresowej Nauce Jazdy na łyżwach. Zajęcia będą się odbywały na lodowisku w Murckach 18 i 25 stycznia w godzinach 17.00- 18.00 oraz 21 i 28 stycznia w godzinach 12.30-13.30. Zajęcia organizowane są także przez kluby sportowe na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach. To gimnastyka artystyczna, capoeira czy zapasy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3