Zerwane dachy, połamane drzewa, zdarzenie z udziałem pociągu. Ponad 400 interwencji straży pożarnej

Straz

Redakcja

24 marca 2024

Uszkodzone budynki, połamane drzewa oraz zerwane przewody. Do tego uszkodzony pociąg. Sobotnie popołudnie i wieczór w województwie śląskim to głównie silne podmuchy wiatru, obfite opady deszczu oraz burze. Doszło do wielu zdarzeń, a strażacy interweniowali ponad 400 razy. 

Od godziny 14:00 do niedzielnego poranka straż pożarna w województwie śląskim odnotowała 452 interwencje.  Najwięcej w powiatach: cieszyński 54, Bielsko-Biała i bielski 41, Katowice 32, Gliwice i gliwicki 31, pszczyński 25.

Trudne warunki atmosferyczne doprowadziły do uszkodzenia 10 budynków. W Wojkowicach (pow. będziński) doszło do uszkodzenia dachu z blachodachówki na powierzchni 40m2 na budynku Szkoły Podstawowej nr 1. W Kończycach Wielkich (pow. cieszyński) zerwanie fragmentu dachu kościoła. W Lędzinach uszkodzenie dachu budynku jednorodzinnego na powierzchni 16m2. Pozostałe zdarzenia to uszkodzenia dachów
w niewielkim stopniu. W miejscowości Podlesie (pow. częstochowski) doszło do poderwania
i zniszczenia metalowej hali magazynowej o wymiarach 6 m x 30 m. Dodatkowo w wyniku zdarzenia zostały uszkodzone dwa pojazdy znajdujące się na tej posesji.

Na granicy miast Bytom – Tarnowskie Góry, droga DK11 w godz. od 16:30 do 17:40 pozostawała całkowicie nieprzejezdna z uwagi na zerwane przewody energetyczne.

Utrudnienia na torach

na szlaku kolejowym Tychy-Kobiór na tor nr 1 przewróciło się drzewo. Przed leżącym drzewem zatrzymał się pociąg Kolei Śląskich relacji Katowice – Żywiec. Utrudnienia trwały do godz. 18:04.

Niestety pociągu nie udało się zatrzymać na szlaku kolejowym Katowice Ligota - Mikołów Jamna. W przewracające się drzewo wjechał pociąg Kolei Śląskich relacji Racibórz – Katowice. Tor zamknięty od godz. 15:26. Wstrzymany ruch pociągów. Pociągi pasażerskie kierowane drogą okrężną. Utrudnienia trwały do godz. 21:47. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Na szlaku kolejowym Kaczyce - Cieszyn Marklowice był pochylony słup trakcyjny na sieć trakcyjną. 

W sobotę na terenie województwa śląskiego w szczytowym momencie bez prądu pozostawało 7221 odbiorców.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 12.6µg/m3