Zbyszek Zaborowski

Zbyszek zaborowski

Redakcja

31 sierpnia, 2023

Sylwetka byłego posła i eurodeputowanego Zbyszka Zaborowskiego. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Zbyszek Zaborowski, kandydat na posła z KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu katowickim. Kim jest, czym się zajmuje?

Zbyszek Zaborowski urodził się w 1958 w Wilamowicach. Posiada wykształcenie wyższe, jest politologiem. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował m. in. jako asystent w Zakładzie Międzynarodowych Stosunków Politycznych XX wieku Uniwersytetu Śląskiego. 

Działalność polityczna

Był posłem na Sejm II, III, IV, V i VII kadencji oraz deputowanym do Parlamentu Europejskiego V kadencji. Radny sejmiku śląskiego od 1998 do 2001 roku. W 2008 roku został powołany na stanowisko wicemarszałka województwa śląskiego w ramach koalicji PO, PR, PSL i LiD. Przez kilka lat był przewodniczącym rady wojewódzkiej SLD w Katowicach. W latach 2016–2019 był wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W lipcu 2019 odszedł z SLD. W 2022 został przewodniczącym śląskiego oddziału Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 9 miejsca na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu nr 31 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3