Zrewitalizowano Zaułek - jedną z najstarszych bytomskich ulic

fot UM Bytom

Redakcja

15 grudnia, 2022

Zaułek - niewielka bytomska uliczka wciśnięta pomiędzy śródmiejskie zabudowania zyskała zupełnie nowe oblicze.

Zaułek - niepozorna uliczka łącząca Rynek z ul. Dzieci Lwowskich to jedna z tych ulic, które zachowały swój pierwotny, średniowieczny kształt. Projekt zagospodarowania najstarszego bytomskiego trotuaru, został w 2019 roku wpisany do zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+. Remont Zaułka realizowany w ramach Projektu Rewitalizacji ulicy Dworcowej oraz okolic bytomskiego Rynku, stał się jednym z najważniejszych przedsięwzięć poprawiających wizerunek Śródmieścia. Koszt inwestycji to ponad 1,3 mln zł.

- O tym, jak powinien wyglądać Zaułek rozmawialiśmy z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. I właśnie ta koncepcja, która najbardziej przypadła do gustu bytomianom została zrealizowana. Choć otwieramy inwestycję u progu zimy, jestem przekonany, że wiosną, gdy się tu zazieleni, miejsce to zatętni życiem - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W ramach projektu wykonawca przebudował 75-metrowy odcinek ulicy z wykorzystaniem istniejącej kostki kamiennej, odnowił granitowe rynsztoki oraz wykonał odwodnienie. Największe wrażenie robi jednak zagospodarowanie podwórka. Pojawiły się tam ławki, donice z zielenią, stylizowana altana śmietnikowa i pergola.

- Na Zaułku zobaczymy teraz nowe ławki, wykonane na zamówienie donice i podświetlane gabloty, w których zawisły zdjęcia najpiękniejszych bytomskich kamienic. Zadbaliśmy też o zieleń, wybierając takie gatunki, które będą się dobrze czuć i prezentować . Z myślą o imprezach kulturalnych, zainstalowaliśmy to gniazdo elektryczne - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora MZDiM.

Jak podają źródła, mieszkańcy dawnego Bytomia nadali tej uliczce przekorną nazwę Rosengasse czyli Zaułek Różany, gdyż było to miejsce, gdzie ówcześni pozbywali się nieczystości. Do dziś zachowały się tam rynsztoki wykute w granicie, a sam bruk (wykonany przez mistrza kamieniarskiego Heinricha Röhrichta) pamięta XIX w.

Urokliwość tego miejsca dostrzegli lokalni artyści z Galerii Stalowe Anioły, którzy przez szereg lat organizowali tam jedną z ważniejszych imprez kulturalnych w Bytomiu - Festiwal Sztuki Wysokiej. Popularność, jaką cieszyło się z roku na rok to wydarzenie sprawiła, że Zaułek stał się za ciasny, a imprezę przeniesiono na sąsiednią ulicę Jainty. Wówczas też średniowieczna uliczka popadła w zapomnienie. Teraz historia tej uliczki rozpoczyna się na nowo.


fot UM Bytom

powiązane artykuły:

3 p1ee0srhp29r41kfo1fuh189cug43
Lokalne 26 lipca, 2020

Zaułek, uliczka odchodząca od Rynku w stronę ul. Dzieci Lwowskich, choć niepozorna i na co dzień gub

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.1µg/m3 PM2.5: 1.8µg/m3