Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami „nigeryjskimi"

Oszustwa nigeryjskie

Redakcja

23 maja 2024

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami „nigeryjskimi". Przestępcy za pomocą internetu nawiązywali kontakt z ofiarami, zdobywali ich zaufanie i wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy. W ten sposób zatrzymani członkowie grupy oszukali swoje ofiary na kwotę przynajmniej 25 mln złotych.

Na ślad grupy zajmującej się wyłudzeniami w sieci policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach trafili końcem 2023 roku. Od tej pory sukcesywnie zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy obciążający jej członków. Pod koniec kwietnia bieżącego roku śledczy wkroczyli do kilku miejsc w Katowicach, gdzie zatrzymali 6 obywateli Nigerii w wieku 25-31 lat działających w zorganizowanej grupie przestępczej.

Grupa działała w sposób bezwzględny. Przestępcy, podszywając się między innymi pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych, wyłudzali pieniądze lub dane osobowe swoich ofiar za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów - podała KWP w Katowicach. 

Sposób manipulacji ofiarami był dokładnie zaplanowany. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy pieniędzy. 

Często oszuści twierdzili, że ofiara musi najpierw uiścić opłatę administracyjną, zapłacić podatek lub pokryć inne rzekome koszty, aby uzyskać dostęp do obiecanych pieniędzy. W rzeczywistości jednak żadnych pieniędzy ofiara nie otrzymywała, a oszuści bogacili się jej kosztem - relacjonuje policja. 

Wśród sposobów działania oszustów nie brakowało także wątków matrymonialnych, wykorzystujących uczucia rozmówców. 

Przestępcy prowadzili rozmowy w taki sposób, aby zyskać zaufanie ofiar do tego stopnia, że nieświadome podstępu osoby same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. W ten sposób ofiary przekazywały im znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych - informują śląscy policjanci.

Wśród osób zatrzymanych przez śledczych były 3 kobiety i 3 mężczyzn. Są oni podejrzani o oszustwa na szeroką skalę, które mogły dotknąć setek, a nawet tysięcy osób w całym kraju. Do tej pory śląscy śledczy ustalili blisko pół tysiąca pokrzywdzonych, którzy w wyniku działania oszustów stracili łącznie co najmniej 25 milionów złotych.

Sprawcy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie za popełnione przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice Wschód. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

powiązane artykuły:

Oszustwa internetowe
Lokalne 23 kwietnia 2024

Bielscy policjanci zatrzymali w Bydgoszczy oszusta, który, podając się za kobiety będące

zwłoki w herbach
Wiadomości 12 kwietnia 2024

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 4 człon

Oszustwo na inwestycje
Lokalne 8 kwietnia 2024

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa, gdzie przestępcy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3