Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Oszukiwali metodą „na policjanta” i „na lekarza”

zwłoki w herbach

Redakcja

12 kwietnia 2024

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 4 członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży i oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”, dokonanych na szkodę kilkunastu starszych osób.

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prowadził śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2022-2023 roku na terenie całego kraju dokonywała kradzieży i oszustw metodą „na policjanta” i „na lekarza”.

Grupa kierowana była przez 61-letnią mieszkankę Częstochowy, a w jej skład wchodzili także jej wspólnicy w wieku 42-46 lat oraz inne ustalone i dotychczas nieustalone osoby.

Sposób działania grupy polegał na wytypowaniu starszej osoby na podstawie analizy książek telefonicznych i przeprowadzeniu rozmowy rozpoznawczej z terenu Wielkiej Brytanii. Następnie jeden z członków grupy nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności.

W metodzie „na policjanta” przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów.Natomiast stosując metodę „na lekarza” członek grupy informował seniora, że jego dziecko przebywa w szpitalu (z reguły chore na Covid) i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Potem pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tzw. „odbieraka” i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce.

Aktem oskarżenia objęto przestępstwa oszustwa na szkodę 10 osób w wieku od 72 do 98 lat popełnione w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i Stargardzie. Łączna wartość strat poniesionych przez pokrzywdzonych wynosi około 300.000 złotych. Ponadto akt oskarżenia dotyczy 3 kradzieży na szkodę seniorów, dokonanych w Częstochowie i Świętochłowicach. W tych przypadkach sprawcy dostawali się do mieszkań pokrzywdzonych podając się za pracowników gazowni lub wodociągów.

Przesłuchany przez prokuratora podejrzany mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia. Trzech pozostałych oskarżonych nie przyznało się do zarzucanych im przestępstw i odmówiło złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wszyscy oskarżeni, z wyjątkiem 61-latki, byli w przeszłości karani. Zarzucane im przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat.

powiązane artykuły:

Oszustwo na inwestycje
Lokalne 8 kwietnia 2024

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa, gdzie przestępcy

Metodakolo
Lokalne 20 października 2023

Mieszkanka Katowic wiozła samochodem pół miliona złotych. Kiedy sprawdzała, że ma dwie przebite o

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3