Metoda „na inwestycje giełdowe”. Jastrzębianin oszukany na prawie 400 tysięcy złotych

Oszustwo na inwestycje

Redakcja

8 kwietnia 2024

Policjanci z Jastrzębia-Zdroju prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa, gdzie przestępcy działali metodą „na inwestycje giełdowe”. Punktem wyjściowym była rozmowa z fałszywym „konsultantem”, a następnie przekazanie danych osobowych oraz dostępu do konta, które pozwoliły sprawcom przejąć całkowitą kontrolę nad rachunkiem bankowym. 

Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez internet możemy między innymi obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych, oferując spektakularne wręcz zyski.

Jastrzębianin, chcąc zainwestować swoje oszczędności, nawiązał współpracę z giełdą poprzez platformę inwestycyjną, która reklamowała się robotami działającymi na zasadzie sztucznej inteligencji. Jastrzębianin w wyniku manipulacji uwierzył fałszywemu inwestorowi, który zapewniał o możliwie szybkim zysku poprzez inwestycje na giełdzie, nakłaniając go do zainwestowania pieniędzy oraz obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. 

Przestępca jako przedstawiciel firmy PREMIUM Invest Club zachęcał jastrzębianina do inwestycji. Oczywiście zaproponował również pomoc przy inwestowaniu. Pokrzywdzony, wierząc rozmówcy, postępował zgodnie z instrukcjami. Gdy mężczyzna otrzymał pierwsze zyski, inwestował coraz więcej, w momencie, gdy zaproponowano mu inwestowanie na wyższym poziome, wymagano od niego certyfikatu „KNF AML System”, który można uzyskać po podaniu danych osobowych, e-mail, nazwy Banku, loginu, hasła oraz kod sms, który przyszedł na telefon. To wystarczyło, aby w wyniku manipulacji przestępców stracił 390 tysięcy złotych. Przy pomocy przejęciu dostępu do konta bankowego przestępcy przejęli całkowitą kontrolę nad danymi, a następnie w dowolny sposób zarządzili kontem swojej ofiary.


powiązane artykuły:

Oszustwo na blik
Lokalne 8 lutego 2024

Policjanci z Bielska-Białej zatrzymali 25-latkę, która działała metodą na BLIK. Przedstaw

Metoda na koronawirusa
Lokalne 17 stycznia 2024

 Sposobem na wyłudzenie pieniędzy, który stał się ostatnio szczególnie zauważalny jest informowan

Metodakolo
Lokalne 20 października 2023

Mieszkanka Katowic wiozła samochodem pół miliona złotych. Kiedy sprawdzała, że ma dwie przebite o

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3