Zarzuty za niezgłoszenie upadłości firmy. 69-latek wyłudził od kontrahentów ponad 3,5 miliona złotych

65 746232

Redakcja

4 kwietnia 2023

Przez prawie 2 lata prezes jednej z mikołowskich firm dopuścił się szeregu oszustw. 69-latek mając świadomość fatalnej kondycji finansowej spółki, nie ogłosił upadłości i dalej zawierał transakcje z klientami, czym naraził ich na straty w wysokości ponad 3 600 000 złotych.

Policjanci mikołowskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą przez ponad rok prowadzili sprawę nieuczciwego prezesa mikołowskiej spółki. W wyniku pracy operacyjnej trafili na trop podejrzanej firmy. Począwszy od grudnia 2021 roku, przez kilkanaście miesięcy wnikliwie analizowali dokumenty i przesłuchiwali świadków. Miejscowa prokuratura wszczęła śledztwo. 

Jak wynika z akt sprawy, spółka prowadziła działalność gospodarczą, usługowo-budowlaną, od 2000 roku i początkowo prosperowała bardzo dobrze. Problemy zaczęły pojawiać się 14 lat później. 

Już wtedy, zgodnie z prawem spółek handlowych, powinien być złożony wniosek o upadłość. Prezes firmy zrobił to dwa lata później i jak się okazało, zdecydowanie za późno. Pasywa firmy były już na tyle duże, że sąd odrzucił wniosek. Mimo to spółka nadal zawierała umowy i swobodnie działała w obrocie gospodarczym, dokonując kolejnych transakcji z niczego nieświadomymi klientami. 

Pod koniec marca br. 69-letni prezes spółki usłyszał zarzut niezgłoszenia upadłości firmy i aż 97 zarzutów oszustwa. Wartość wyłudzonych środków to ponad 3 600 000 złotych. Na poczet przyszłej kary oraz spłacenia powstałych w firmie długów, policjanci zabezpieczyli, 90 tysięcy złotych z majątku dłużnika. 

Akt oskarżenia wpłynął już do sądu. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Mikołowie

powiązane artykuły:

44 745463
Lokalne 18 lutego 2023

Ten ochroniarz chyba zapomniał, że jego zadaniem było chronić gliwicką firmę. Zamiast tego, okrad

wyłudzanie podatku VAT
Wiadomości 28 grudnia 2022

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3