Zapadlisko w Siemianowicach Śląskich zostało zasypane

Dc7dc2a7 69c0 472b b76e cb79699f0064

Redakcja

21 listopada, 2023

Głębokie na kilkadziesiąt metrów zapadlisko w Siemianowicach Śląskich zostało zasypane. Urząd Miasta informuje o planowanych badań geologicznych. 

W sobotę przy ul. Leśnej tuż przy bloku wielorodzinnym powstało zapadlisko o kształcie cylindrycznym o wymiarach: szerokość ok. 80 cm i głębokość około 40 metrów. Później okazało się, że dziura może być dwukrotnie głębsza.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Siemianowicach Śląskich podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z tej części budynku, przy której powstała ta szczelina. Po sprawdzeniu budynku, nie stwierdzono naruszenia jego konstrukcji. Teren został zabezpieczony. – Ewakuowanych zostało trzynastu mieszkańców, w tym dwoje dzieci – informował Michał Czaja, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. 

W dniu 19.11.2023r. ujawniono kolejne mikro zapadliska, które nie są już tak głębokie jak poprzednie. PINB w Siemianowicach Śląskich na chwilę obecną nie podjął decyzji o ewakuacji ludzi z innych budynków.

Zapadlisko przy Leśnej powstało najprawdopodobniej z powodu działań górniczych prowadzonych w XIX wieku. 

Dziura zasypana

20 listopada służby za pomocą kamery zbadali powstałe w sobotę zapadlisko. PINB podjął decyzję o zasypaniu dziury. Około godziny 13.00 poinformowano ewakuowanych mieszkańców o możliwości powrotu do swoich mieszkań.

 Prezydent Miasta spotkał się we wczesnych godzinach popołudniowych z mieszkańcami ul. Leśnej oraz w trosce o ich bezpieczeństwo podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia szczegółowych badań geologicznych terenu wokół osuwiska oraz sąsiadujących budynków. 

fot. UM Siemianowice Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3