Zamknięty wiadukt w Lublińcu. Prace potrwają dwa lata

IMG 9027

Redakcja

1 czerwca, 2023

Od 1 czerwca zamknięty jest wiadukt w ciągu DW 906 w Lublińcu. Przez kolejne 2 lata kierowcy i mieszkańcy miasta będą musieli korzystać z objazdów.

Wykonawca inwestycji zamknął wiadukt dla pojazdów i pieszych w czwartkowy poranek, 1 czerwca. Z racji wykonywanych prac, obowiązują zmiany w organizacji ruchu na drogach powiatowych ul. Podmiejskiej oraz ul. Droniowiczki. Ponadto Wykonawca robót zapewni komunikację zastępczą dla ruchu pieszego na czas rozbiórki i budowy wiaduktu nad torami PKP w ciągu DW 906 w Lublińcu.

Zaplanowano dwie trasy komunikacji zastępczej po których będą kursowały busy komunikacji zastępczej zarówno w kierunku do Centrum jak i w kierunku do Koszęcina:

 1. Przystanki na trasie przez ul. Częstochowską w kierunku do Centrum:
  • ul. Powstańców Śl. przy sklepie Kasy fiskalne „Jantar”- przystanek początkowy,
  • Lubliniec Klonowa (ul. Klonowa),
  • Lubliniec Rondo Wł. Opolczyka (ul. Częstochowska),
  • Lubliniec Aleja Solidarności (Al. Solidarności),
  • Lubliniec Przedszkole (ul. Powstańców),
  • ul. Powstańców Śl. przy Cmentarzu parafialnym - przystanek końcowy.

Przy jeździe w kierunku Koszęcina kolejność przystanków jest odwrotna tj. przystanek przy ul. Powstańców przy Cmentarzu parafialnym będzie przystankiem początkowym itd.

 1. Przystanki na trasie przez ul. Droniowicką w kierunku do Centrum:
 • ul. Powstańców Śl. przy sklepie Kasy fiskalne „Jantar”- przystanek początkowy,
 • Lubliniec Powstańców Śl. (ul. Powstańców Śl),
 • ul. Droniowiczki przy skrzyżowaniu z ul. Czarnoleską,
 • Lubliniec Szkoła Podstawowa Nr 2 (ul. Droniowicka),
 • Lubliniec Stalmacha (ul. Stalmacha),
 • ul. Powstańców Śl. przy Cmentarzu parafialnym - przystanek końcowy.

Przy jeździe w kierunku Koszęcina kolejność przystanków jest odwrotna tj. przystanek przy ul. Powstańców przy Cmentarzu parafialnym będzie przystankiem początkowym itd.

Remont wiaduktu w Lublińcu

Inwestycję wykona firma Banimex z Będzina, a jej koszt to prawie 42 mln złotych. Prawie 12 mln zł zabezpieczy na ten cel województwo, zaś 30 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Wiadukt to element drogi DW 906 w rejonie ul. Powstańców Śląskich w Lublińcu. Obiekt przeprowadza bezkolizyjnie ruch publiczny, w tym: pieszy, rowerowy i drogowy, nad czynnymi liniami kolejowymi nr 61 (relacji Kielce – Fosowskie) i nr 142 (relacji Kalety – Wrocław Mikołajów), torami stacji Lubliniec oraz drogą gminną (ul.Nowa/ul.Plebiscytowa w Lublińcu). Dodatkowo przez wiadukt przechodzi infrastruktura sieci teletechnicznych i elektroenergetycznej.

Wybudowany został w latach 70-tych, czyli pół wieku temu. Dlatego wymagana jest jego modernizacja. Nowy obiekt będzie miał długość 174,9 m. Jezdnia na nowym wiadukcie (o dwóch pasach ruchu) będzie miała szerokość całkowitą 7,8 m. Zaprojektowano także obustronne chodniki o szerokości całkowitej 3,1m każdy. Zaprojektowany wiadukt nie powoduje zmiany układu komunikacyjnego - torowego i drogowego - zlokalizowanego pod obiektem. Obiekt zostanie wyposażony w odwodnienie podłączone do istniejącej kanalizacji drogowej oraz niezbędne urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Wyremontowane zostaną istniejące biegi schodowe zapewniające komunikację pomiędzy ciągami pieszymi na poziomie wiaduktu i zlokalizowanymi poniżej obiektu. W ramach realizowanej budowy wykonana zostanie również przebudowa sieci teletechnicznej i elektroenergetycznej, w tym oświetlenie. Prace potrwają 26 miesięcy.

fot. UM Lubliniec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 7.3µg/m3