Droniada wystartowała w Parku Śląskim

Droniada w Parku Śląskim 5

Redakcja

1 czerwca, 2023

W Parku Śląskim wystartowała dziś Droniada, czyli poligon systemów bezzałogowych i zarazem konkurs dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów. W tym roku jest to jubileuszowa 10. edycja tej imprezy. 

Droniada jest wydarzeniem organizowanym z myślą o uczelniach wyższych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, samorządach oraz firmach zajmujących się technologiami bezzałogowymi.

- Jubileuszowa 10. edycja Droniady będzie podzielona na trzy części, skierowane do szerokiego grona odbiorców: Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (konkurs technologiczny); Droniada Tech by Politechnika Śląska (konferencja o AI w dronach i robotyce); Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM (pokazy i warsztaty dronowe). W tym roku części konkursowej patronuje Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, a rywalizacja będzie się odbywać na Polach Marsowych w Parku Śląskim i lotnisku Katowice-Muchowiec, przez cały czas trwania Droniady. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-4 czerwca 2023 r - informuje Park Śląski.

Konkurs jest organizowany w formule multidyscyplinarnych zawodów sportowych. W rezultacie uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym) i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym (analogowym). Ponadto ci, co startują w konkurencjach cyfrowych muszą zaprezentować się obowiązkowo w konkurencji Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego, natomiast zawodnicy konkurencji analogowej przejść szybki sprawdzian podstawowych umiejętności pilota.

Uczestnicy walczą o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, ale też o nagrody pieniężne, które są przyporządkowane do poszczególnych konkurencji.

Poszczególne dyscypliny zawodów tj. „Drzewo życia”, „Rurociąg”, „Intruz” oraz „Fly to Rescue Challenge” odbędą się w Parku Śląskim na Polach Marsowych (pogranicze Katowic i Chorzowa), natomiast „Sztafeta” odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Śląskiego Katowice-Muchowiec.

Głównym organizatorem X Droniady jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechnika Śląska, Park Śląski i Planetarium Śląskie oraz Aeroklub Śląski, zarządzający lotniskiem Katowice – Muchowiec.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3