Zakończenie 79. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej - BRAHMS | SZABELSKI | STRAUSS

Zakonczenie sezonu w filharmonii slaskiej

Redakcja

21 czerwca 2024    Katowice

Zakończenie 79. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej obfitować będzie w wielką symfonikę. Usłyszymy monumentalny I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa, przepełniony wielkimi emocjami Poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenie Richarda Straussa oraz brawurową Toccatę Bolesława Szabelskiego. To wszystko, oczywiście, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi Yaroslav Shemet. Partię solową w Koncercie Brahmsa wykona tego wieczora znakomity pianista Saleem Ashkar.

I Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa jest dziełem, które o kilka dekad wyprzedziło swoją epokę. Dopiero po ponad 30 latach, po pierwotnym niezrozumieniu przez współczesnych odbiorców, został doceniony i do dzisiaj stanowi niezwykle ważną pozycję w literaturze muzycznej. Sposób prowadzenia partii solowej i tutti sprawia, że utwór ten przypomina symfonię. Fortepian i orkiestra współuczestniczą w tworzeniu monumentalnej całości. Zarówno tonacja i inspiracja wiążą tę kompozycję z IX Symfonią Ludwiga van Beethovena, pod której ogromnym wrażeniem był Brahms, słysząc ją po raz pierwszy na 3 lata przed napisaniem Koncertu. Drugim wydarzeniem, które miało wpływ na ostateczny kształt tego utworu, była próba samobójcza serdecznego przyjaciela kompozytora – Roberta Schumanna, któremu prawdopodobnie dedykowana jest piękna część II Koncertu w tempie Adagio. Dzieło rozpoczyna burzliwa część Maestoso pełna dramatyzmu, po niej następuje wspomniane Adagio o kontemplacyjnym charakterze, a całość wieńczy finałowe rondo Allegro non troppo, zakończone radosnym finałem.

BILETY

21 czerwca 2024, godz. 19:00

Tego wieczora usłyszymy także Poemat symfoniczny Śmierć i wyzwolenie Richarda Straussa, kompozycję niezwykle plastyczną, opowiadającą o ostatnich ziemskich chwilach pewnego artysty. Jak pisał sam twórca, Poemat przedstawia „człowieka, który dążył do osiągnięcia najwyższych ideałów” na łożu śmierci. Jako słuchacze, towarzyszymy mu podczas dramatycznych chwil. „Widzimy” go umierającego, zmagającego się z chorobą oraz dręczonego przez wizje niespełnionych ambicji. Tytułowym „wyzwoleniem” okazuje się opuszczenie ciała przez duszę i zaznanie ukojenia w „wiecznych przestrzeniach wszechświata”, gdzie wreszcie artyście udaje się osiągnąć to, czego nie dane mu było zaznać za życia. Do partytury Poematu dołączony jest wiersz Aleksandra Rittera, przedstawiający program dzieła. Co ciekawe jednak, to nie wiersz był źródłem powstania Śmierci i wyzwolenia, a odwrotnie – powstał później.

Podczas koncertu nie zabraknie również polskiej kompozycji, a będzie to Toccata Bolesława Szabelskiego, twórcy nieodłącznie związanego ze Śląskiem i Katowicami. Toccata, która początkowo wchodziła w skład Suity na orkiestrę, decyzją kompozytora zaczęła funkcjonować jako samodzielny utwór. Prawykonana w 1938 roku stała się swego rodzaju wizytówką tego twórcy. Utwór jest niezwykle brawurowy, zróżnicowany kolorystycznie, a wieńczy go koda o charakterze wirtuozowskim.

powiązane artykuły:

Slaska Orkiestra Kameralna
Kultura 5 czerwca 2024

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy 14 czerwca 2024r. sezon artystyczny koncertem, prezentującym

Recital lidii grychtołówny
Kultura 18 maja 2024

Filharmonia Śląska zaprasza w dniu 16 czerwca 2024r. o godz. 17:00 na recital Maestry Lidii Grych

Filhamonia slaska
Kultura 22 kwietnia 2024

Na dwa dni przed 79 rocznicą pierwszego koncertu w Filharmonii Śląskiej w sali koncertowej zabrzm

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3