Zagłębiowskie Centrum Onkologii wprowadza refundowane zabiegi profilaktycznej mastektomii

Profilaktyczna mastektomia w ZCO

Redakcja

16 grudnia, 2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako jeden z pierwszych szpitali w województwie śląskim wprowadza refundowane  wraz z rekonstrukcją piersi. To ważna wiadomość dla kobiet z Dąbrowy Górniczej i okolic, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Refundacja profilaktycznej mastektomii przez NFZ została wprowadzona w 2019 roku po wielomiesięcznych konsultacjach społecznych, a w grudniu br. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, jako jeden z niewielu szpitali w województwie śląskim uzyskało kontrakt umożliwiający przeprowadzanie tego typu zabiegów.

Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95%, zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Co ważne, zabieg ten jest często połączony z rekonstrukcją usuniętego narządu.

Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.

Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który coraz szerzej gości w świadomości Polek i Polaków. Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka (lub pacjent, ponieważ zabiegi wykonuje się także u mężczyzn) znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
  • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
  • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
  • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

  • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
  • Znieczulenie do zabiegu
  • Opiekę przed i pooperacyjną

Od roku 2018 w Oddziale Chirurgii Onkologicznej wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.

- Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25% przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10% przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90% z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 000 kobiet z tą mutacją. Wystąpienie o refundację profilaktycznej mastektomii było spowodowane coraz większą liczbą pacjentek chcących zoperować się profilaktycznie, a na śląsku ciężko było znaleźć placówkę, w której można zrobić to na NFZ. Ponieważ Oddział Chirurgii Onkologicznej operuje coraz więcej pacjentek z rakiem piersi i wykonuje coraz więcej zabiegów rekonstrukcji, stwierdziliśmy, że jesteśmy przygotowani do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentek. Po spełnieniu wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymaliśmy w grudniu tego roku decyzję o możliwości wykonywania na naszym Oddziale profilaktycznej mastektomii – to wielki dzień dla nas jako Szpitala i dla pacjentek obciążonych tą chorobą – mówi lek. Janusz Sznajder, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej ZCO.

powiązane artykuły:

Wine g3bc047293 1920
Wiadomości 8 września, 2022

Kiedyś uważano, że niewielkie ilości alkoholu spożywane sporadycznie nie szkodzą, ale dziś już wiemy

Treatment g529936cad 1920
Wiadomości 2 września, 2022

Nowotwory ginekologiczne, pomimo postępu w diagnostyce i terapii, wciąż pozostają wyzwaniem. W Polsc

Chirrobotyczna1
Lokalne 7 lipca, 2022

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadził

Badania profilaktyczne
Wiadomości 31 maja, 2022

Nowotwory stanowią około jednej czwartej zmian wykrytych w piersiach - mówi dr Monika Nagadowska, on

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 13.2µg/m3