
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował akt oskarżenia przeciwko 11 osobom zarzucając im łącznie popełnienie 41 przestępstw. Wśród oskarżonych jest 3 mężczyzn, którzy mieli dopuścić się okropnej zbrodni 12 lat temu na terenie Górnego Śląska.
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zajmuje się sprawą 11 osób, która popełniła w sumie 41 przestępstw. Wśród nich jest trzech oskarżonych mężczyzn. Mieli dopuścić się brutalnej zbrodni na terenie województwa śląskiego.
Wydarzyło się to w okresie od 16 października 2010 roku do dnia 30 listopada 2010 roku na terenie Zabrza, Gliwic i obszarów leśnych na terenie województwa śląskiego. Według prokuratury, trzech oskarżonych pozbawiło wolności pokrzywdzonego, które łączyło się ze szczególnym udręczeniem. - Przetrzymywali ofiarę w samochodzie, używali wobec niej paralizatora, uderzali pokrzywdzonego rękoma i obutymi nogami po całym ciele. Następnie skrępowali mu ręce zakładając metalowe kajdanki, zakleili usta taśmą samoprzylepną, a potem bili po całym ciele. Następnie założyli mu na głowę foliowy worek i zacisnęli taśmę samoprzylepną na szyi. Dokonali zabójstwa ofiary, pozbyli się odzieży pokrzywdzonego. Aby utrudnić identyfikację zwłok pozbawili ciało głowy i obu dłoni, które zabrali i zakopali w innym miejscu. Tułów zakopali we wcześniej przygotowanym dole o głębokości co najmniej 1,5 metra. Zabrali również biżuterię należącą do ofiary oraz jego samochód - relacjonuje Prokuratura Krajowa.
Nie odnaleziono miejsca zakopania zwłok, ale oskarżeni szczegółowo opisali przebieg zbrodni, jak również przesłuchania świadków wskazują, że oskarżeni dopuścili się zarzucanej im aktem oskarżenia zbrodni. Czyn zarzucany oskarżonym kwalifikowany z art. 148 §2 pkt 1 kk w zb. z art. 189 § 3 kk zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.
Oskarżeni mieli współdziałać też z pozostałą ósemką w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, haszyszu w ilości co najmniej 10 kg kwalifikowany z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości środków odurzających z terenu Holandii do Polski w ilości co najmniej 230 kg kwalifikowany z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.