Syryjczycy próbowali dostać się do Polski na fałszywych dokumentach

Strazgraniczna

Redakcja

1 listopada 2022

Śląska straż graniczna zatrzymała dwóch Syryjczyków. Przylecieli z Grecji na fałszywych dokumentach.

27 października po przylocie samolotu rejsowego z Aten funkcjonariusze SG w ramach kontroli legalności pobytu wylegitymowali mężczyznę, który do kontroli okazał hiszpański dowód osobisty. Wizerunek widniejący w dokumencie nie odpowiadał wizerunkowi osoby kontrolowanej.

-  Dowód osobisty, którym posłużył się mężczyzna, figurował w systemach informatycznych Straży Granicznej jako utracony i podlegający zatrzymaniu. W trakcie dalszych czynności służbowych, w bagażu podróżnego ujawniono kolejny fałszywy dokument w postaci francuskiego dowodu osobistego podrobionego na wzór oryginału. Mundurowi ustalili dane osobowe oraz syryjskie obywatelstwo mężczyzny - informuje śląska straż graniczna. 

Syryjczyk usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Syryjczyk przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem.

Trzy dni później funkcjonariusze zatrzymali drugiego Syryjczyka, który przedstawił polski dowód osobisty. Oczywiście był podrobiony.  Cudzoziemiec podczas czynności sprawdzających oświadczył, że jest obywatelem Syrii. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że obcokrajowiec posiadał rumuński dowód osobisty, który również był podrobiony na wzór oryginału. Syryjczyk usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, posłużenia się jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem oraz czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznym, podrobionym dokumentem. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia oraz wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3