Za dużo jedzenia po świętach? Podziel się z potrzebującymi

Blur bokeh candle christmas decoration 196648

Redakcja

25 grudnia 2019

Lubimy nadmiar i przesyt. Co roku po świętach marnowane są ogromne ilości jedzenia. Nie muszą wcale lądować w śmietniku. Można wesprzeć potrzebujących.

Po świętach lodówka zazwyczaj jest pełna. Polacy kupują sporo towarów, o wiele więcej niż są w stanie skonsumować. Z bólem serca niejednokrotnie potrawy wyrzucane są do śmietnika. To wcale nie musi tak wyglądać.

[CZYTAJ TAKŻE: Zniczodzielnia, czyli drugie życie zniczy]

W wielu miastach województwa śląskiego istnieją tzw. „jadłodzielnie”. Miejsca w których można podzielić się posiłkiem z potrzebującymi. Każdy może z niej skorzystać i pozostawić to co zostało ze świątecznej uczty.

Nie możemy tam zostawić wszystkiego, gdyż są pewne restrykcje – różne w zależności od idei twórcy. Jadłodzielnie powstają zazwyczaj z prywatnej inicjatywy. Po świętach warto dowiedzieć się gdzie w najbliższej okolicy można pozostawić jedzenie. Nie wszyscy spędzili święta w rodzinnym gronie i nie wszystkich stać na świąteczne rarytasy.

W przypadku przynoszonej żywności mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące tych produktów, w przypadku których trudno jest określić ich termin przydatności do spożycia takich jak surowe mięso, jajka lub niepasteryzowane mleko. Lodówki z jedzeniem są kontrolowane przez ich twórców. W razie włożenia tam złego produktu, zostanie on usunięty.

Jadłodzielnie działają m.in. w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Bytomiu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.6µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3