Z Odry wyłowiono już ponad tonę śniętych ryb

363390164 817909836803421 3129624049097591596 n
Kastelik

Szymon Kastelik

27 lipca, 2023

Trwa akcja wyławianie śniętych ryb z Odry na granicy polsko-czeskiej. Martwe zwierzęta przypłynęły wraz z nurtem rzeki. Najprawdopodobniej źródło problemu znajduje się po czeskiej stronie Odry. 

W środę, 26 lipca przy granicy polsko-czeskiej na Odrze zauważono martwe ryby.  - 26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby - poinformowały Wody Polskie. Organizacja dodała, że źródło śnięcia ryb nie stwierdzono na terenie Polski.

Później o problemie poinformowała czeska strona, przyznając, że śnięte ryby pojawiły się po czeskiej stronie Odry. Z Ministrem Środowiska Republiki Czeskiej Petrem Hladikiem rozmawiała polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Minister przekazał, że na miejsce udały się służby w celu poboru próbek do analiz. Jesteśmy w kontakcie. Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji. Polskie służby także prowadzą badania w Chałupkach po tym, jak zaobserwowano napływ śniętych ryb ze strony Czech - poinformowała Moskwa. W sprawę zaangażowało się też ministerstwo spraw zagranicznych.

Swoje działania podjęły polskie służby. W środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał sztab kryzysowy. Na rzekę po polskiej stronie i na granicy polsko-czeskiej w Chałupkach wypłynęli funkcjonariusze PSP, OSP, Wody Polskie RZGW Gliwice oraz Straży Rybackiej. Rozpoczęło się wyławianie ryb.

W czwartek wojewoda śląski poinformował, że z rzeki wyłowiono już ponad tonę śniętych ryb. Kolejne przypływają od czeskiej strony. Akcja będzie trwać nadal. Pobrano również próbki wody na odcinku Odry przy Chałupkach. Nie stwierdzono obecności tzw. złotych alg. 

Na rzece w miejscowości Olza strażacy stworzyli zaporę ze specjalnej siatki, która wychwytuje śnięte ryby. 

fot. ŚUW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.8µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3