Z centrum do Jeziora Czechowickiego. Rozpoczyna się budowa nowej trasy rowerowej w Gliwicach

Trasy rowerowe gliwice

Redakcja

16 stycznia, 2024

Rozpoczynają się prace przy budowie trasy rowerowej wzdłuż ul. Toszeckiej w Gliwicach. O bezpieczne i komfortowe połączenie z popularnymi latem „Czeszkami” zabiegali szczególnie mieszkańcy osiedli Kopernika, Łabęd i Sztabu Powstańczego. Ponad 5-kilometrowa trasa może być gotowa (przy sprzyjających warunkach) nawet z końcem tego roku.

Którą stroną ul. Toszeckiej pobiegnie trasa?

Jadąc od centrum Gliwic, droga rowerowa będzie ciągnęła się po lewej stronie ul. Toszeckiej, oddzielona pasem niskiej lub wysokiej zieleni od jezdni, począwszy od miejsca naprzeciw restauracji McDonald’s aż do okolic ul. Rekreacyjnej i Jachtowej. Tam, bezpiecznym przejściem dla pieszych i rowerzystów, zostanie poprowadzona na prawą stronę ul. Toszeckiej, zarówno do ul. Rekreacyjnej stanowiącej drogę dojazdową do Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach, jak i do ul. Wakacyjnej.

Gdzie będą ścieżka i chodnik, a gdzie wspólny ciąg pieszo-rowerowy?

Wydzielonej drogi rowerowej o nawierzchni bitumicznej i chodnika z kostki betonowej należy spodziewać się m.in. na 1,3-kilometrowym odcinku wzdłuż osiedla Kopernika aż do wjazdu na Kąpielisko Leśne. Warto podkreślić, że od wysokości restauracji McDonald’s do okolic „Biedronki” trakty dla rowerzystów i pieszych będą dodatkowo efektownie rozdzielone pasem zieleni z młodymi drzewami. Za zejściem schodami na aleję Witoszka zaprojektowano rowerowy zjazd w aleję w formie pochylni.

Przewidziano także budowę nowych zatok autobusowych dla przystanków „Osiedle Kopernika” i „Osiedle Kopernika Oriona”, doświetlenie przejść dla pieszych oraz korektę skrzyżowania ul. Toszeckiej z ul. Oriona. Warto wspomnieć, że za skrzyżowaniem z ul. Oriona ścieżka rowerowa ma dodatkowo przejść na drugą stronę ul. Toszeckiej, prowadząc aż do skrętu w ul. Gajową i las, którędy wiedzie już trasa rowerowa nr 02.

Około 3,3-kilometrowy, wspólny ciąg pieszo-rowerowy szerokości ok. 3–4 m (o nawierzchni bitumicznej), oddzielony od ul. Toszeckiej pasem zieleni, zacznie się za zjazdem na Kąpielisko Leśne, kończąc się w okolicy przejścia dla pieszych i rowerzystów zlokalizowanego na wysokości zjazdu w ul. Rekreacyjną.

Wzdłuż tego odcinka trasy (na którym w ul. Toszecką włącza się istniejąca trasa rowerowa nr 08) przewidziano korektę skrzyżowań z ul. Przyszowską i Rekreacyjną, budowę nowej zatoki autobusowej, a także utworzenie w bliskim sąsiedztwie przystanku „Przyszówka Leśniczówka” tzw. Miejsca Obsługi Rowerzystów. Zaprojektowano w nim wiatę o wymiarach 3 m × 5 m wyposażoną w dwa zestawy typu stół i ławka, przewidziano także postawienie kosza na odpady, 4 stojaków na rowery, zestawu naprawczego, a także tablicy informacyjnej.

Na dojeździe w okolice przejścia dla pieszych i rowerzystów, zlokalizowanego na wysokości zjazdu w ul. Rekreacyjną, ciąg pieszo-rowerowy znów przejdzie w około 400-metrową wydzieloną drogę rowerową i chodnik. Tymi traktami będzie można dojechać lub dojść zarówno do skrętu w ul. Jachtową, jak – i przejściem pieszo-rowerowym – na prawą stronę ul. Toszeckiej, do ul. Rekreacyjnej (która jest bezpośrednią drogą dojazdową do Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach) i do ul. Wakacyjnej.

Inwestycję wykona wyłonione w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach oraz EUROVIA POLSKA S.A. Koszt prac z finałem zaplanowanym na koniec tego roku to ok. 32,2 mln zł. Należy zarazem podkreślić, że to jedno z przedsięwzięć, na które Miasto Gliwice pozyskało pieniądze z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie na realizację czterech tras rowerowych i modernizację dwóch kładek dla jednośladów wynosi 42,75 mln zł.

powiązane artykuły:

Ferie w gliwicach
Lokalne 15 stycznia, 2024

W ferie nie można się nudzić! Gliwice oferują sporo propozycji, z których warto skorzysta

fot. UM Gliwice
Sport 18 grudnia, 2023

90-letni Czesław Pluszczewski z Gliwic zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Senior w Ruchu”, org

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3