Z Cegiełek Dobra zbudowali dom. Zbierają pieniądze na remont świetlic

309388838 461361619370523 5220128903225841402 n

Redakcja

28 września, 2022

Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróż od prawie 30 lat pomaga dzieciom potrzebującym wsparcia z dzielnic pogórniczych i pohutniczych. Anielskie Domy działają na Załężu w Katowicach, w Chorzowie Batorym oraz na Juliuszu w Sosnowcu. 27 września w Galerii Katowickiej, chcąc nagłośnić prowadzoną przez stowarzyszenie zbiórkę na remont domów w Katowicach i Chorzowie, zorganizowali nietypowy plac budowy.

Przedszkolaki postawiły ściany i zajęły się pracami wykończeniowymi. Za materiał budowlany posłużyły kartonowe cegły, a za dekoracje - kolorowe naklejki. Ekipie remontowej pomagali wolontariusze i wychowawcy oraz przyjaciele Domu Aniołów Stróżów: trener Dariusz Dudek i radny Katowic Krzysztof Pieczyński. Do akcji przyłączyli się także przechodnie, którzy razem z dziećmi kładli kartonowe cegły. 

Tak oto 27 września w Galerii Katowickiej powstał Dom Aniołów Stróżów.

- Happening miał na celu nagłośnienie zbiórki na remont naszych Domów w Katowicach i Chorzowie - wyjaśnia Monika Bajka, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Odwiedzający nietypowy plac budowy mogli dowiedzieć się więcej o działalności stowarzyszenia i zrobić sobie zdjęcie z symboliczną Cegiełką Dobra.

- Pomóc można na wiele sposobów. Zachęcamy do wpłaty darowizny na remont za pośrednictwem strony www.anioly24.pl/dom. Można także wesprzeć akcję udostępniając informacje o zbiórce w mediach społecznościowych z #cegiełkadobra - mówi prezeska stowarzyszenia.

Na co zbierają Anioły?

Na remont świetlic dla dzieci potrzebujących wsparcia.

- Naszym priorytetem jest odnowienie pomieszczeń w budynku Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu. Jedna ze świetlic w naszym załęskim Domu - ta dla dzieci młodszych szkolnych - nie była remontowana od wielu lat. Przez ten czas Dom w Katowicach dał schronienie ponad 2 000 dzieci w wieku od 2,5 do 18 lat - podkreśla Monika Bajka.

- Te liczby pokazuja, że remont jest pilny i już bardzo potrzebny - dodaje.

Świetlica jest jedną z najważniejszych części Domu Aniołów Stróżów. To miejsce do codziennej opieki, pomocy, zabawy, nauki i pracy nad dobrymi nawykami.

- To w świetlicowej łazience uczymy naszych podopiecznych jak dbać o higienę, dzieci się tu kąpią, często jesteśmy pierwszymi osobami, które pokazują im jak prawidłowo umyć zęby. Budowanie tych nawyków ma wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także na to jak są postrzegani przez rówieśników - wyjaśnia Monika Bajka.  

- Trudno mówić o czystości przy zepsutym prysznicu, odpadających kafelkach czy zniszczonych szafkach. To samo dotyczy kuchni, sali do zabawy - dodaje.

Gruntowny remont pozwoli także uporządkować przestrzeń i wyznaczyć wygodne i jasne miejsce do odrabiania lekcji.

- Trudno skupić się na zadaniach, kiedy wokół panuje hałas, a za biurko służy kuchenny stół. Jeśli zbiórka się uda i dołączy do niej wiele osób o dobrych sercach to będziemy mogli stworzyć kącik do nauki: z biurkami, krzesłami i lampkami - wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów.

 

309615333 461362522703766 5588583422599963459 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.1µg/m3