XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Polonia z całego świata zjedzie do Wisły

Reuiko jh

Redakcja

22 lutego 2022

Przed nami sportowe święto Polaków mieszkających w najróżniejszych zakątkach świata! Od 27 lutego do 3 marca w Wiśle odbywać się będą XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a impreza odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy to Wisła będzie gospodarzem Igrzysk.

W pandemicznym czasie liczba uczestników będzie nieco mniejsza niż w latach poprzednich, ale i tak swój udział w igrzyskach zapowiedziało prawie 500 uczestników z 21 krajów m.in. z Kanady, Kazachstanu, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki, Irlandii, Luksemburga  czy liczne reprezentacje z krajów sąsiednich – Czech, Litwy, Białorusi.

Dla nas to wielka radość gościć Polonię z całego świata! Warunki sprzyjają, śniegu nie zabraknie, tak więc zapowiada się dobra sportowa rywalizacja”

cieszy się Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się w niedzielę 27 lutego o godzinie 18:00 w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Sportu, władze województwa śląskiego czy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Oprócz uroczystego zapalenia znicza, zaplanowano również występy artystyczne, zagra m.in. góralska kapela Horuk a na zakończenie zespół Lachersi.

Prawdziwa sportowa rywalizacja rozpocznie się od poniedziałku 28 lutego.  Uczestnicy wezmą udział w biegach narciarskich, slalomie, slalomie gigancie, zawodach snowboardowych, rywalizacji nordic walking oraz w turnieju rodzinnym.

Zachęcamy kibiców do wspierania naszych rodaków i gorącego dopingu! Wydarzenie ma przede wszystkim charakter integrujący, ale z pewnością nuta zaciekłej rywalizacji sportowej również się pojawi”

dodaje Tadeusz Papierzyński.

Oprócz rywalizacji sportowej program igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, czy wycieczki krajoznawczo-historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.

 

Program XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych:

Niedziela, 27.02

18:00 – Ceremonia otwarcia – Amfiteatr im. S. Hadyny

Poniedziałek, 28.02

10:00 – Slalom – Ośrodek Narciarski Nowa Osada

10:00 – Snowboard – Ośrodek Narciarski Nowa Osada

Wtorek, 01.03

10:00 – Slalom Gigant – Ośrodek Narciarski Nowa Osada

11:30 – Nordic Walking – Plac Bogumiła Hoffa

Środa, 02.03

10:30 – Biegi narciarskie – Kubalonka

Uroczyste zakończenie igrzysk

Jy5r4ry

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3