Mieszkańcy gminy Wyry protestowali przeciwko szybkiej kolei do CPK [WIDEO]

Cpkwyry
Kastelik

Szymon Kastelik

22 lutego, 2022

W Wyrach odbył się protest przeciwko budowie linii nr 170 szybkiej kolei. To kolejny taki protest w województwie śląskim. Mieszkańcy przez godzinę blokowali najważniejsze skrzyżowanie w Wyrach. Udział w proteście wzięło ponad 100 osób.

We wtorek, 22 lutego w Wyrach odbył się protest przeciwko budowie kolei dużych prędkości linii nr 170 Katowice - granica państwa. Mieszkańcy Wyr i Gostyni przy wsparciu gości z sąsiednich gmin wyrazili swój sprzeciw projektowi budowy szybkiej kolei przez województwo śląskie. Od godziny 16:00 do 17:00 blokowali czasowo skrzyżowanie ulic Pszczyńskiej, Łaziska i Zjednoczenia w Wyrach. Podobnie jak w przypadku protestów w Mikołowie, Orzeszu i Katowicach, policja zabezpieczała uczestników. wydarzenia.

"Nie dla CPK!" skandowali mieszkańcy. Jak podkreślił jeden z organizatorów, wydarzenie nie miało charakteru politycznego. Skierowane jest przeciwko konkretnemu projektowi, czyli budowie szybkiej kolei do CPK przez województwo śląskie. 

- Ta kolej nie przyniesie nam żadnej korzyści. Dla nas to tylko wyburzenia, wysiedlenia, wycięcie lasu, zajęcie pól uprawnych - powiedziała Joanna Pasierbek-Konieczny, przewodnicząca Rady Gminy Wyry.

- Nie jesteśmy sami. Wszystkie gminy na trasie przebiegu linii nr 170 protestują przeciwko budowie. Tutaj na Śląsku jesteśmy dobrze skomunikowani - dodała Pasierbek-Konieczny.

Przewodnicząca Rady Gminy Wyry stwierdziła, że samorządowcy również nie chcą budowy CPK (w tym wójt gminy Wyry Barbara Prasoł). Na pytanie, dlaczego samorządowcy z powiatu mikołowskiego zaproponowali przebieg wariantu zielonego przez las, odpowiedziała - Podpisali się pod takim apelem, po to, żeby znaleźć jakiś kompromis. Wiemy, że być może nasz głos nie będzie na tyle mocny, żeby ta kolej nie powstała - skomentowała Joanna Pasierbek-Konieczny.

WIĘCEJ W WIDEO PONIŻEJ:

Plan budowy linii nr 170 szybkiej kolei zakłada cztery warianty trasy. Dwa warianty przechodzą przez gminę Wyry. Najbardziej szkodliwym rozwiązaniem jest trasa zielona, która zakłada wyburzenie wielu domów na terenie gminy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.0µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3