Rowery miejskie wracają do Katowic. W tym roku pojawi się rekordowa liczba stacji i rowerów

Stacja rowerowa MDA fot Slawomir Rybok

Redakcja

22 lutego, 2022

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Katowicach. System wypożyczalni miejskich wystartuje 1 kwietnia i będzie działał aż do 1 listopada, a do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie rekordowa liczba zarówno stacji, jak i rowerów.

Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku powstało 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, którą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 roku testowo uruchomiliśmy trzy stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 – 83, a w 2021 roku do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku, docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalsze zagęszczanie i rozszerzanie tej sieci”

mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniego sezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez Miasto oraz tzw. stacje partnerskie).

Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Na przełomie wiosny i lata system powiększy się on o 18 stacji w nowych lokalizacjach”

wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu.

Będą to stacje w następujących lokalizacjach:

Gliwicka/Wiśniowa

Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza

Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego

Rynek - Teatr Śląski

Park Powstańców Śląskich

Spodek – WUF 11

Józefowska - Hala sportowa MOSiR

Ośrodek Sportowy Podlesianka

Boisko Rapid

Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II

Stadion Asnyka

Kościuszki/Zgrzebnioka

Park Bolina

Osiedle Gwiazdy

Boya-Żeleńskiego/Migdałowców

Gliwicka - MOPS

Fabryka Porcelany

1 Maja/Bohaterów Monte - Cassino

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów Katowice przeznaczą w tym roku ponad 6,6 mln złotych. W ramach tej kwoty operator - Nextbike Polska uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców będą również rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku o masie do 100 kg lub czworo dzieci (w tyle kompletów pasów bezpieczeństwa wyposażony jest każdy rower cargo).

 

Rowery Katowice 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3