XIX-wieczna stodoła pomalowana kredą. "Bezmyślny akt wandalizmu"

361588916 773261778132894 3406729532696048683 n

Redakcja

18 lipca, 2023

Do przykrego zdarzenia doszło na terenie skansenu należącego do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Ktoś pomalował kredą jedną ze ścian zabytkowej stodoły.


W miniony weekend sprawca lub sprawcy postanowili "nadać trochę koloru" zabytkowej stodole z XIX wieku, która jest eksponatem skansenu w Parku Śląskim.

- Bezmyślny akt wandalizmu – jedynie tak nazwać można pomalowanie ściany XIX – wiecznej zabytkowej stodoły z Brzeźć. W miniony weekend ktoś z odwiedzających nasze muzeum postanowił pozostawić po sobie ślad w postaci napisu i rysunków kolorową kredą - informuje Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Na zamalowanej ścianie czytamy m.in.: "były tu Iza, Ania, (ola, alek, olek lub alex - nieczytelne pismo)" ; "pozdrowienia z Warszawy" ; najprawdopodobniej "V L" - co wskazywać może na klasę podstawówki ; rysunki krowy, palmy itd.

- Przypominamy, że będąc na terenie naszej ekspozycji odwiedzający znajdują się w MUZEUM zaś historia zgromadzonych tu budynków sięga nawet XVII wieku. Zachowanie to oceniamy jednoznacznie jako dewastacja i niszczenie zabytku, jakim bez wątpienia jest obiekt w zagrodzie z Frydka - komentuje chorzowski skansen. 

Sprawdzany jest zapis monitoringu. Rozpoczęły się również prace związane z usunięciem kredy z zabytkowego budynku. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3