Wystawa zdjęć z archiwum Wandy Rutkiewicz w Muzeum Śląskim

Fot Wanda utkiewicz 4

Redakcja

7 listopada, 2023

Od 16 listopada do końca marca 2024 roku w Muzeum Śląskim dostępna będzie wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz. Wybitna himalaistka fotografowała i nagrywała ważne momenty w swoim życiu. Muzeum zaplanowało również wiele atrakcji towarzyszących. 

Od 16 listopada w Muzeum Śląskim będzie można zobaczyć wystawę z nieupublicznionych dotąd fotografii autorstwa wybitnej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Była nie tylko była pionierką himalaizmu kobiecego w Polsce, ale również pasjonowała się fotografią i filmem. Materiał fotograficzny był realizowany przez Wandę od początku jej wypraw, m.in ze zdobycia Everestu w 1978 roku. 

Na początku zbiorem zdjęć, negatywów, slajdów opiekował się i dbał o nie brat Wandy, Michał Błaszkiewicz. Po jego śmierci, dzięki pomocy siostry Wandy, Janiny Fies, archiwum było przechowywane przez filmowców (pod wodzą reżyserki Justyny Tafel), którzy pracują nad filmem fabularnym o Rutkiewicz. Jednak dopiero praca nad filmem dokumentalnym o himalaistce, w reżyserii Elizy Kubarskiej, spowodowała, że materiał trafił do digitalizacji.

Na wystawie w Muzeum Śląskim pokazane zostaną  fotografie prywatne, wykonane na własny użytek, pejzażowe, często ukazujące zmienność warunków panujących w górach wysokich – zamiecie, lawiny, burze śnieżne.

Na wystawie będzie można zobaczyć także pamiątki i rzeczy związane z Wandą oraz krótki dokument audiowizualny, który specjalnie dla Muzeum realizuje Eliza Kubarska. Planowane jest m.in. spotkanie z Bartkiem Bargielem, który jako fotograf, filmowiec, operator drona towarzyszył swojemu bratu Andrzejowi Bargielowi podczas pierwszego w historii zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika. Tatrzański Park Narodowy w ramach działań partnerskich przygotuje ofertę dla dzieci na czas ferii zimowych. Edukatorzy poprowadzą zajęcia, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak przygotować się do wycieczki górskiej, jak chronić Tatry i dbać o niezwykłą przyrodę tatrzańską.

W Muzeum Śląskim odbędą się również gościnne pokazy monodramu „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

15.11.2023 – 31.03.2024 – Majesty Skis Re//Defined: prezentacja pokonkursowych obiektów.
/ Przestrzeń Muzeum Śląskiego

16.11.2023 – Dr Katarzyna Gębarowska: Oprowadzanie kuratorskie.
/ Godz. 17:30

21.11.2023 – Bartek Bargiel - O fotografii i realizacjach wideo na wyprawach wysokogórskich.
/ Poziom -3, Sala A, godz. 18:30. / Spotkanie tłumaczone na PJM.

24.11.2023 – Beata Lisicka - Oprowadzanie kuratorskie.
/ Godz. 17:30

mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3