Wystawa „60 lat przez Wisłę – jubileusz nadania praw miejskich”

Whats App Image 2022 07 07 at 11 03 16 1

Redakcja

9 lipca, 2022

6 lipca 2022r, obyło się uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego poświęcone 60-tym urodzinom nadania praw miejskich Wiśle. Spotkaniu towarzyszyły tzw. „wspominki, jako to kiejsi było”, liczni sympatycy Wisły i Muzeum Beskidzkiego z nutką nostalgii w sercu wspominali dawne czasy, a zarazem z dumą patrzyli na rozwój miasta, jaki dokonał się przez ostatnie 60 lat.

Jak przystało na dawną karczmę, którą kiedyś był budynek muzeum, nie zabrakło i lokalnych grup muzycznych. Były nimi męska grupa śpiewacza Wańcy z Jawornika oraz Kapela Wisła, które pięknie wygrywały dla wszystkich obecnych, ale i specjalnie dla wyjątkowych osób, które uświetniły swoją obecnością otwarcie wystawy.

Z rąk kierownik Muzeum Beskidzkiego Małgorzaty Kiereś zostały przekazane specjalne podziękowania dla Ireny Cieślar, która przez wiele lat piastowała urząd Skarbnika Miasta Wisła i jak wspominała pani kierownik, zawsze potrafiła, zgodnie z przepisami prawa „wyczarować” trochę grosza na rozwój muzeum.

Kolejną wyjątkową osobą, do której trafiły podziękowania była pani Zuzanna Bujok, która tradycje i zwyczaje wiślańskie pielęgnuje i propaguje od tzw. „zawsze”. Uczy swoje dzieci i otoczenie, jak żyć zgodnie ze zwyczajami, dba o stój regionalny oraz jest założycielką żeńskiej grupy śpiewaczej Stejizbianki.

Burmistrz Miasta Wisła w latach 2006-2010r. Andrzej Molin opowiadał o jednych z najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce, gdy pełnił funkcję włodarza miasta, a było to m.in. zadaszenie wiślańskiego Amfiteatru im. Stanisława Hadyny.

Z kolei aktualny burmistrz - Tomasz Bujok wspominał o pomyśle, który został wysunięty za czasów, kiedy zasiadał w radzie miasta, powrotu Wisły do statutu gminy wiejskiej, w celu pozyskania większych środków na rozwój.

Mimo ilości wzruszeń, która towarzyszyła spotkaniu, łezka w oku zakręciła się wyjątkowo szczególnie, gdy burmistrz tuż przed oficjalnym otwarciem drzwi wystawy poprosił kierowniczkę Muzeum Beskidzkiego Małgorzatę Kiereś o przyjęcie, jednego z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez miasto Medal im. Bogumiła Hoffa - Zasłużony dla Miasta Wisła.

Wystawa obfitowała w dawne fotografie przedstawiające Wisłę, starą architekturę, znane i ważne dla miasta osobistości oraz najważniejsze wydarzenia z świata sportu i kultury. Na starych fotografiach można było zobaczyć pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej, remont Zamku Prezydenta RP, budowę zapory w Wiśle Czarnem, powstawanie przychodni na Dziechcince, „Małyszomanię” i wiele innych cudownych obrazów z przekroju ostatnich 60 lat.

 

 

Źródło: UM Wisła

Whats App Image 2022 07 07 at 11 03 16 4

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 57.4µg/m3 PM2.5: 51.8µg/m3