Wyłudzili prawie 10 mln złotych VAT. Działali na terenie województwa śląskiego

Cba

Redakcja

5 grudnia 2022

CBA zatrzymało trzy osoby podejrzane o wyłudzenie podatku VAT. Wystawili fikcyjne faktury na 25 milionów złotych, a wyłudzili prawie 10 milionów złotych. 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali trzy osoby do śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Podejrzani są o działalność w grupie, która zajmowała się wyłudzeniem podatku VAT.

- Członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej działali głównie na terenie głównie województwa śląskiego w latach 2018 - 2022. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż na skutek działalności członków tej grupy przestępczej doszło do uszczuplenia podatku od towarów i usług w kwocie nie mniejszej niż 9.691.228,16 złotych - informuje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Jak dodaje CBA, podejrzani wyszukiwali podmioty gotowe do nabycia fikcyjnych faktur, a następnie organizowali strukturę podmiotów gospodarczych służącą do zatarcia dowodów przestępstw i stworzenia pozorów legalności transakcji w ramach których doszło do wystawienia faktur na kwotę przekraczającą 25 mln zł.

- Prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania, z uwagi na grożąca oskarżonym surową karę, jak i uzasadnioną obawę matactwa. Podejrzanym w związku z wystawieniem faktur na kwotę ok. 25 mln złotych, zarzucono popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej - informuje prokuratura.

Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował wobec zatrzymanych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.7µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3