Wyłudzali świadczenia z tarczy antykryzysowej COVID-19. Wykorzystywali do tego firmy z woj. śląskiego

Justice 2060093 1920

Redakcja

15 listopada, 2023

Pięć osób zostało oskarżonych o wyłudzenie dotacji z tarczy antykryzysowej COVID-19. Podejrzani są o m.in. zawieranie nieprawdziwych informacji w składanych wnioskach. 

Sprawa dotyczy 5 osób wchodzących według prokuratury w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem świadczeń dotyczących wsparcia przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej COVID-19.

-  Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wykorzystali w przestępczym procederze, co najmniej 11 firm z terenu Chorzowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Za ich pośrednictwem, w okresie od stycznia do sierpnia 2021 roku, aplikowali w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach o przyznanie pomocy finansowej poprzez dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19 - tłumaczy Wojciech Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. 

Według śledczych, kilka firm reprezentowanych przez podejrzanych otrzymało świadczenie, chociaż nie spełniali kryteriów.  Doszło do wypłaty środków z powodu podawania przez oskarżonych, w składanych do urzędu wnioskach, nieprawdziwych informacji i oświadczeń.

- Dotyczyły one wielu kwestii, w tym m.in. faktu zatrudnienia w jednej z firm osoby, która w okresie objętym dofinansowaniem posiadała status bezrobotnego, albo też takiej, która w tym samym czasie była zgłoszona do ubezpieczenia społecznego przez innego przedsiębiorcę - dodaje rzecznik prasowy sosnowieckiej prokuratury. 

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia. Obejmuje on 12 zarzutów dotyczących wyłudzenia i usiłowania wyłudzenia świadczeń na kwotę ponad 800.000 złotych, ale łączna kwota otrzymanego przez grupę przestępczą wsparcia mogła sięgać kilku milionów złotych (w tej sprawie w Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu prowadzone jest odrębne postępowanie).

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 258 § 1 k.k.), natomiast za popełnienie przestępstwa oszustwa w związku z wyłudzeniem świadczenia pieniężnego kara pozbawienia wolności do lat 8 (art. 297 § 1 k.k. i art. 233 § 1 i 6 k.k. i art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.).


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3