Wyjątkowe uczczenie III Powstania Śląskiego w stolicy kraju

Niepodleglapowstanie

Redakcja

25 kwietnia 2021

Jeszcze nikt w ten sposób nie opowiedział historii III Powstania Śląskiego! Premierowe pokazy mappingu już w niedzielę wieczorem na warszawskim placu Piłsudskiego, a także w innych miejscach Polski - poinformowano na Twitterze Biura Programu "Niepodległa".

Jak przypomniano na stronie "Niepodległej", 2 maja br. przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

"Z tej okazji Biuro Programu +Niepodległa+, w ramach ogólnopolskiej kampanii +Śląsk wspólna sprawa+, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich" - czytamy w informacji. "Premierowe pokazy mappingu odbędą się 25 kwietnia o godz. 20 na warszawskim placu Piłsudskiego" - dodano

Jak wyjaśniono, "multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, które będzie można zorganizować w każdym zakątku Polski, to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat".

Zapowiedziano, że Biuro Programu "Niepodległa" udostępni pliki komputerowe bezpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, szkołom i innym podmiotom, które podejmą się przygotowania wydarzenia w swoich miastach i gminach, "na bezpłatnej licencji niewyłącznej".

Poinformowano, że "mapping, będący częścią ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, będzie można wyświetlać od 25 kwietnia do 5 lipca br. bez ograniczeń". "Szczególną datą w tym przedziale jest 2 maja, czyli dzień wybuchu powstania" - podkreślono.

Wyjaśniono, że w scenariuszu animacji "znalazły się odniesienia do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, nieocenionej roli bogactw Górnego Śląska, plebiscytu i przebiegu III Powstania Śląskiego". "Projekt realizowany jest we współpracy z twórcami, którzy w ostatnich latach odpowiedzialni byli za produkcję m.in. materiału +Niezwyciężeni+" - czytamy na stronie "Niepodległej".

"Zainteresowanych organizacją wydarzenia w swojej miejscowości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: hymn@niepodlegla.gov.pl" - napisano.

Aktualną listę miast i instytucji, które podjęły się zorganizowania pokazów mappingu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego znaleźć można na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/mapping-w-100-rocznice-wybuchu-iii-powstania-slaskiego/. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3