Mniejszość niemiecka zwiększa swoją obecność w sieci

Business 2846221 1920

Redakcja

25 kwietnia 2021

Aplikacja DMi-Quiz sprawdzająca wiedzę na tematy związane z kulturą, historią, prawami Mniejszości Niemieckiej oraz Wirtualne Muzeum to dwa najnowsze produkty medialne przygotowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Rafał Bartek, lider TKSN ma nadzieję, że aplikacje przygotowane przez osoby związane ze środowiskiem mniejszości niemieckiej w województwie opolskim będą mogły zmniejszyć szkody społeczne, jakie powoduje pandemia i związane z nią obostrzenia uniemożliwiające organizację spotkań.

"Jako TSKN na Śląsku Opolskim chcemy być w stałym kontakcie z naszymi członkami i sympatykami. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam w ubiegłym roku realizację wielu projektów, a przede wszystkim nie pozwoliła na należyte świętowanie jubileuszu 30-lecia. Dzięki Wirtualnemu Muzeum tworzymy przestrzeń, gdzie pamięć i historia naszej organizacji może być zachowana. Historia naszej organizacji to historie naszych członków, dlatego liczymy właśnie na zdjęcia naszych członków. Jednocześnie chcemy być na czasie i przygotowywać nową ofertę dla społeczności mniejszości niemieckiej" - powiedział Bartek.

Jak informuje biuro prasowe TSKN, aplikacja mobilna DMi Quiz została stworzona przede wszystkich z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje języka niemieckiego, jako języka mniejszości, aby w interaktywny sposób mogli zgłębiać swoją wiedzę o społeczności Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Jest dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży Mniejszości Niemieckiej i jej sympatykom, ale także dorosłym, którzy również chcieliby sprawdzić swoją wiedzę.

"W quizie znajdziemy pytania z kategorii kultura i edukacja, historia, polityka, prawa mniejszości narodowych, organizacje mniejszości niemieckiej, duszpasterstwo lub media. Umieszczony w aplikacji ranking, a tym samym rywalizacja ma zachęcić graczy do poszerzania swojej wiedzy. Aplikację przygotowano w języku polskim i niemieckim. Działa ona w środowiskach android i iOS, można ją pobrać w sklepie Google Play oraz App Store. Aplikacja powstała w ramach projektu Aplikacja +Mniejszość Niemiecka w faktach i liczbach+ dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec" - wyjaśnia Joanna Hassa, rzecznik prasowy TSKN.

Wirtualne Muzeum Mniejszości Niemieckiej (wirtualnemuzeum.skgd.pl) jest projektem, który przenosi do rzeczywistości wirtualnej archiwalne zasoby fotograficzne dotyczące mniejszości niemieckiej w Polsce. Każdy członek TSKN może poprzez specjalnie skonstruowany formularz dodać do strony zdjęcie z ostatnich lat funkcjonowania tej organizacji. Serwis internetowy pozwala na przeszukiwanie zasobów fotograficznych serwisu wg kategorii archiwalnych: wydarzeń, osób, miejsc geograficznych lub wg osi czasu. Projekt w swoim zamyśle był jednym z działań realizowanych w ramach jubileuszu 30-lecia TSKN. Rzecznik TSKN podkreśla, że w ten sposób chciano zachować pamięć o wielu ważnych wydarzeniach, spotkaniach realizowanych przez mniejszość niemiecką. Projekt zrealizowano ze środków Konsulatu RFN w Opolu.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3