Wygodniejsze podróże koleją na linii Śląskie - Małopolska

Csm csm Stacja Herby Nowe z lotu ptaka widac nowe wybudowane Lokalne Centrum Sterowania i pociag techniczny fot Szymon Grochowski 183ee0505c 21a3208e42

Redakcja

12 września, 2022

Na stacji Kozy na linii Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona będzie nowy peron dostosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z Kóz podróżujemy pociągami do Bielska, Andrychowa, Wadowic i Krakowa. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.

Kolejny przystanek na trasie Śląskie - Małopolska zostanie gruntowanie odnowiony. Podróżni na stacji Kozy już niedługo skorzystają z podwyższonego peronu, ułatwiającego wchodzenie do pociągów. Będą zamontowane nowe wiaty i ławki. Przewidziano jasne oświetlenie LED, a dobrą orientację w podróży zapewnią tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładem jazdy. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowane będą dojścia wraz z pochylniami, umożliwiającymi swobodny dostęp do peronów.  Przebudowa wyniesie 2,5 mln zł, a zakończenie prac planowane jest wiosną 2023 roku. 

To nie jedyny remont na tasie pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Na linii Bielsko-Biała - Kraków zostały już wykonane prace o wartości 129 mln zł. W ramach tego budżetu między Wadowicami a Andrychowem poprawił się komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Dostęp do kolei zwiększył nowy przystanek Osiedle Podhalanin, a także zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Do tego budowana jest także łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej za blisko 23 mln zł. Pozwoli ona skrócić nawet o blisko 15 minut czas jazdy pociągiem z Krakowa do Wadowic, Andrychowa i Bielska-Białej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.2µg/m3 PM2.5: 13.7µg/m3