Wstrząs w kopalni Bobrek. Nie żyje górnik

33 Weglokoks

Redakcja

27 marca 2024

Nie udało się uratować górnika, którego przysypał materiał skalny po środowym wstrząsie. Akcja ratownicza trwała przez wiele godzin.

Do zdarzenia doszło 26 marca tuż po godzinie 17:00 w kopalni Bobrek w Bytomiu. Nastąpił wstrząs górotworu o sile 2,37 stopnia w skali Richtera. W rejonie zagrożenia przebywało 6 górników.

Trzech pracowników potrafiło opuścić rejon o własnych siłach. Dwóch kolejnych potrzebowało pomocy z powodu odniesionych obrażeń, złamań. Niestety jednego z górników był częściowo przesypany. 

Przez kolejne godziny trwała akcja ratownicza, która miała na celu uwolnienie górnika i przetransportowanie na powierzchnię. Jeszcze wieczorem był przytomny. Towarzyszyli mu ratownicy. 

Niestety akcja ratownicza przebiegała w trudnych warunkach. Po wielu godzinach sytuacja była coraz bardziej dramatyczna. 

- Z przykrością informujemy, że w trakcie trwania wielogodzinnej akcji ratowniczej ostatni poszkodowany górnik zmarł, lekarz stwierdził zgon. Akcja wydostania naszego Kolegi trwała kilka godzin i była prowadzona w bardzo trudnych warunkach - poinformował Węglokoks Kraj.

Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy, Prokuratura oraz powołany przez Pracodawcę zespół powypadkowy.

Ofiarą wstrząsu był 36-letni mieszkaniec Bytomia. Osierocił dwoje dzieci. 

fot. Węglokoks

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3