Wsparcie dla OSP w ramach marszałkowskiego konkursu

Jchosp

Redakcja

28 października, 2023

53 gminy otrzymają środki od samorządu wojewódzkiego w ramach marszałkowskiego konkursu dotyczącego zwiększenia potencjału ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu strażackiego oraz środków ochrony indywidualnej.

W tym roku gminy dostaną 235 tys. zł od województwa na wsparcie lokalnych OSP. Symboliczne czeki wręczyli przedstawicielom gmin marszałek Jakub Chełstowski, radne Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla i Marta Salwierak, członek Zarządu Województwa Śląskiego Grzegorz Boski i były starosta kłobucki Henryk Kiepura.

Samorząd Województwa Śląskiego w tej kadencji zwiększył wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2019 roku udzielił wsparcia w wysokości 3,1 mln zł na zakup 23 samochodów pożarniczych. W 2020 i 2021 roku kwota ta wyniosła po 3 mln zł i przeznaczono ją na zakup 27 pojazdów (2020 rok) i 23 pojazdów (2021 rok). W 2022 roku środki zwiększono do 4 mln zł na zakup 29 samochodów pożarniczych. W obecnym roku jest to kwota 3,76 mln zł z przeznaczeniem na zakup 13 samochodów pożarniczych.

- Inaugurujemy konkurs, którego celem jest pomoc dla tych jednostek w codziennym funkcjonowaniu, na zakup sprzętu strażackiego i środków ochrony indywidualnej. Tych potrzeb jest wiele, ale wierzę, że sukcesywnie będziemy zwiększać kwoty wsparcia i pomagać ochotniczym strażom w realizowaniu ich wyjątkowej misji – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

- Dziękuję władzom regionu za wsparcie inicjatyw, które prowadziliśmy w ostatnim czasie i które zachęcały do wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. 80 proc. finansowania OSP pochodzi ze środków samorządowych na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Najważniejsze, że każdy ze złożonych wniosków zyskał akceptację i te niewielkie inwestycję będą mogły zostać zrealizowane – mówił poseł-elekt Henryk Kiepura, były starosta raciborski i jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.

fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 45.7µg/m3 PM2.5: 38.2µg/m3