Wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. W Muzeum Górnośląskim czeka wystawa Górnośląskie kroszonki

Kroszonki wystawa w bytomiu

Redakcja

15 marca 2024

Wykonane techniką rytowniczą, malowane woskiem, wytrawiane kwasem, owinięte rdzeniem sitowia, ozdobione kolorowymi nićmi i guzikami - w tym roku kroszonkarze po raz kolejny zaskoczyli jury, a efekty ich prac można podziwiać oglądając doroczną wystawę Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ekspozycji „Górnośląskie kroszonki 2024” jak co roku towarzyszy poprzedzający ją konkurs. Do rywalizacji o palmę pierwszeństwa w kroszonkarskim fachu przystąpiło 46 uczestników. 

Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2024” prezentowane są pisanki wykonane w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. Jak zwykle wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który odbył się już po raz 34! W tym roku zgłoszono 46 zestawów prac (196 kroszonek), które cieszą oczy zwiedzających ekspozycję. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej edycji w szranki stanęło 11. debiutantów. 

Zaskoczyła nas ilość debiutów na bardzo wysokim poziomie. Prace dwóch osób zajęły pierwsze miejsca- mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kuratorka wystawy.

Większość uczestników przygotowuje na konkurs prace w technice, którą wykonują od lat. Największą popularnością wśród kroszonkarzy cieszy się technika rytownicza, wielu też wybiera techniki nowatorskie.  

W tym roku po równo było zgłoszeń w kategorii techniki rytowniczej (drapanej) i technice nowatorskiej. Metody, których używają kroszonkarze do zdobienia jajek w tej ostatniej kategorii  są przeróżne. Jest jednak jeden warunek - musi to być jajko gotowane lub wydmuszka. Mamy więc jajka ażurowe, oklejane włóczką, sznurkiem, kawałkami folii samoprzylepnej lub kawą, herbatą, czy makiem. Kroszonkarze zgłaszają do konkursu też jajka malowane pisakiem, kredkami, piórkiem i tuszem oraz malowane farbami akrylowymi lub olejnymi. Najczęściej są to jajka kurze, kacze, gęsie, bywały też jajka strusie, czy przepiórcze - dodaje Anna Grabińska-Szczęśniak.

Arcydzieła kroszonkarskie XXXIV edycji konkursu można podziwiać od 17 marca do 30 kwietnia br. Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji odbędzie się 7 kwietnia.


Patroni honorowi wystawy: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski, Metropolia Śląsko-Zagłębiowska, Gmina Bytom, arcybiskup Adrian Galbas, biskup Sławomir Oder.

Partnerzy: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, Koleje Śląskie, Park Śląski oraz Piekarnia Cukiernia Kwapisz.


3 3

powiązane artykuły:

Plac zabaw bytom
Lokalne 13 marca 2024

Bajeczne place zabaw dla małych bytomian – to nazwa kolejnego projektu zrealizowanego w ramach By

Bytomskie mieszkania
Lokalne 12 marca 2024

Bytomskie Mieszkania starają się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości pona

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3