Województwo śląskie wspiera młode talenty

414410299 680089407622666 6347044552754475976 n

Redakcja

29 grudnia, 2023

Projekt „Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS” to kolejny sposób na to, aby docenić i wesprzeć młodych oraz utalentowanych mieszkańców województwa śląskiego. I edycja projektu trwa od 1 sierpnia 2023 roku do 31 grudnia 2025 roku. Do stypendystów trafi w sumie14 mln zł.


Nabór rozpoczął się 13 listopada i miał trwać do 13 grudnia br., ale ze względu na spore zainteresowanie, został wydłużony do 10 stycznia 2024 roku. Projekt jest skierowany do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu woj. śląskiego:

- uczniów liceów ogólnokształcących,

- techników i szkół branżowych I stopnia (szkoły zawodowe)

- szkół artystycznych.

- Śląskie inwestuje w talenty, w potencjał i wiedzę młodych ludzi, którzy są przyszłością województwa. Zależy nam na tym, żeby mieli możliwość rozwoju, realizacji pasji i zdobywania wiedzy, co przełoży się na rozwój regionu. Chcemy, by młodzi, zdolni ludzie związali swoją przyszłość z województwem śląskim, tu się kształcili i pracowali, stąd idea wsparcia tych najbardziej ambitnych. Wierzę, że to najlepiej zainwestowane publiczne pieniądze i zachęcam do udziału w tym projekcie - komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Potencjalny stypendysta może otrzymać w ciągu roku szkolnego stypendium w wysokości 7.000 zł – wypłacane jednorazowo, ale liczone jako 700 zł miesięcznie od września do czerwca.

Potencjalny stypendysta musi uczyć się w szkole na terenie woj. śląskiego, mieć wysoką średnią ocen (w I klasie – 5,00, w wyższych: minimum 4,75). Dodatkowe punkty otrzymają finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych lub olimpiad.

Dochód w rodzinie ucznia nie może przekraczać 2 359 zł lub 2 674 zł w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnościami.

Pieniądze można wydać m. in. na:

- zakup komputera, drukarki z oprogramowaniem i akcesoriami komputerowymi,

- tabletu lub smartfona, czytnika e-book lub drona,

- pomoce dydaktyczne: podręczniki, książki, mapy, czasopisma edukacyjne, dostępy do płatnych platform edukacyjnych,

- opłata za kursy naukowe, szkolenia i korepetycje, kursy językowe on-line a nawet kurs prawa jazdy kat. B,

- wyposażenia miejsca domowej nauki: biurka, krzesła, regału na książki,

- koszty transportu (dojazdu) do szkoły albo na dodatkowe zakupu – bilety komunikacji publicznej ale też zakup roweru jako środka transportu,

- zakup plecaków, strojów galowych (np. garnituru), okularów korekcyjnych lub aparatu słuchowego,

- koszty uczestnictwa w kulturze wysokiej: bilety na przedstawienia teatralne, operowe, baletowe, musicale, koncerty (w tym muzyki poważnej); zakup biletów wstępu do muzeów, galerii sztuk, kina, filharmonii, operetki.

Stypendia zostaną przyznane dwukrotnie: na rok szkolny 2023/24 i 2024/25. Całkowita wartość projektu to 18,45 mln zł. Dofinansowanie unijne (z Europejskiego Funduszu Społecznego PluS) wynosi 15,68 mln zł. Reszta pochodzi z budżetu województwa oraz budżetu państwa.

fot. Urząd Marszałkowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3