Wojewódzkie dożynki we wsi Rudnik Wielki

128267

Redakcja

21 sierpnia 2023

Za nami XXIII Dożynki Województwa Śląskiego. I chociaż z powodu kapryśnego lata, żniwa trwają w najlepsze, to rolnicy z całego województwa już teraz świętowali zebranie plonów. 

Pogoda dopisała. W letnią niedzielę, 20 sierpnia we wsi Rudnik Wielki w powiecie częstochowskim odbył się wojewódzkie dożynki. Rolnicy z całego regionu świętowali i dziękowali za tegoroczne plony. Przygotowano liczne atrakcje. Nie zabrakło pokazów artystycznych oraz wspólnych konkursów i zabaw.

Gospodarze i gospodynie z różnych gmin przygotowali swoje stanowiska, na których prezentowali lokalne wyroby oraz dzieła sztuki. Zaprezentowano też korony dożynkowe. Dodatkową atrakcją było wspólne gotowanie z Remigiuszem Rączką wraz z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Jurajska Ryba”. Zwieńczeniem dożynek był występ Tomasza Karolaka z zespołem „Pączki w tłuszczu”.

W imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego podziękowania za zbiory i trud pracy złożył rolnikom Grzegorz Boski wspólnie z wiceprzewodniczącym Sejmiku Śląskiego Stanisławem Gmitrukiem oraz radną Sejmiku Martą Salwierak. Obecni byli także starosta częstochowski Krzysztof Smela i Adam Tajber, wójt gminy Kamienica Polska.

- Dożynki są świętem plonów, najważniejszym dla mieszkańców związanych z ciężką pracą na roli. To pora pełna radości i dumy z wykonywanej pracy, a rolnicy mogą w tym czasie cieszyć się z jej owoców. Dziś, wspólnie z nimi spotykamy się w subregionie północnym, żeby podziękować za ten codzienny trud i okazać szacunek dla kultury wsi polskiej – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego, Grzegorz Boski.

Wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”. Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: Franciszek Boski, Jan Miarzyński, Henryk Sobel, Grzegorz Kwiecień i Waldemar Szymanek. Srebrną Odznakę otrzymał Krzysztof Szczepanik.

fot. UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

18 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.2µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3