Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

IMG 20220906 WA0008
Kastelik

Szymon Kastelik

13 września 2022

Wojewoda śląski przedłużył o kolejny tydzień zakaz korzystania z wód w Kanale Gliwickim, gdzie wyłowiono kilka ton śniętych ryb. Według Wód Polskich możliwą przyczyną są "złote algi".

W ubiegłym tygodniu wojewoda śląski wydał rozporządzenie, które obowiązywało do 12 września. W poniedziałek przedłuż zakaz korzystania z Kanału Gliwickiego o kolejny tydzień, do 19 września. Rozporządzenie obowiązuje do 12 września włącznie. Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

Zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

W pierwszy weekend września przy granicy z województwem opolskim, na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono olbrzymie ilości śniętych ryb. Wody Polskie oraz PSP przystąpiły do akcji wyławiania. W niedzielę do godz. 20:30 wyłowiono około 500 kg śniętych ryb. Jednak ryb cały czas przybywało. W sumie wyłowiono ich około 6 ton.

9 września Wody Polskie poinformowały, że wykryto obecność tzw. "złotych alg". - Znane są wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego - potwierdziły one wystąpienie ichtiotoksyn wytwarzanych przez Prymnesium parvum w wodach III sekcji Kanału Gliwickiego. Intensywny zakwit „złotych alg” oznacza, że na przedmiotowym odcinku drogi wodnej znalazło się do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody. Zakwitowi „złotych alg” towarzyszy zwykle zmętnienie wody, która z czasem zabarwia się na złoto-brązowy kolor - czytamy w komunikacie. 

Do masowego śnięcia ryb w Kanale Gliwickim doszło również w marcu. Wówczas zbadano próbki wody, które nie wskazywały na zatrucie. Wody Polskie zapewniają też, że marcowe zdarzenie w Kanale Gliwickim nie ma związku z wakacyjną katastrofą ekologiczną na Odrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3