Wojciech Saługa: Moglibyśmy zrobić konkurs piękności, ale zdecydowaliśmy się na prawybory

W saluga 11 2024 fot Ryszard Stotko

Iwona Majka

20 listopada 2024

Moglibyśmy ciągnąć losy i robić konkurs piękności, ale zdecydowaliśmy, że wybierzemy swojego kandydata na prezydenta w prawyborach wewnętrznych - mówił w Radiu Katowice marszałek województwa śląskiego i szef śląskiej Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa.

Głos na szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego lub prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego będzie mogło oddać SMS-owo około 25 tysięcy członków Koalicji Obywatelskiej.

"W piątek oddamy swój głos. Nie ukrywam, że po spotkaniach, po rozmowach, po tym właśnie, jak zaprezentowali się kandydaci, moje serce, mój głos zmierza ku temu, żeby oddać głos na Rafała Trzaskowskiego" - przyznał Wojciech Saługa.
"Wypadł lepiej po prostu" - ocenił Wojciech Saługa. 

Dodał, że poprzednie wybory prezydencie wzbogaciło Koalicję o doświadczenia. 

"Jestem przekonany, że jeżeli Rafał Trzaskowski zostanie wskazany na kandydata na prezydenta, będzie miał wielkie szanse, by pokonać kandydata Prawa i Sprawiedliwości" - mówił szef śląskiej PO.

Wybrany w prawyborach kandydat 7 grudnia zaprezentuje na Śląsku swój program wyborczy. 

"Mówi się, że na Śląsku rozstrzygają się wyniki wyborcze" - zaznaczył gość Radia Katowice. 
"Kandydat przedstawi swoją wizję. Na pewno będą śląskie wątki na spotkaniach" - zapewnił Wojciech Saługa. 

Dodał, że jednym z tematów kampanii z pewnością będzie "temat uznania języka śląskiego za język regionalny". 

"Po latach zdobyliśmy większość w Sejmie, żeby tą ustawę przegłosować. Poparł ją Senat i nie podpisał niestety prezydent Duda" - wyjaśnił gość rozgłośni. 

Podkreślił, że "tematów na Śląsku do rozwiązania oczywiście jest znacznie więcej". Wymienił chociażby transformację energetyczną i "odchodzące przemysły gdzieś na bok", "i co w zamian?" - dopytywał szef śląskiej PO.

W wtorek Platforma Obywatelska przedstawiła wyniki zamówionego sondażu. Wynika z niego, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. W drugiej turze obaj kandydaci Koalicji Obywatelskiej pokonaliby kandydata z PiS-u. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nie ogłosiło, kto zostanie kandydatem tej partii na prezydenta.

powiązane artykuły:

Fundusze europejskie dla slaskiego 1
Biznes i gospodarka 20 września 2024

Od 20 lat województwo śląskie bezustannie rozwija się dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i… cią

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3