Razem idziemy po więcej! Fundusze Europejskie szansą na rozwój województwa śląskiego

Fundusze europejskie dla slaskiego 1

Redakcja

20 września 2024

Od 20 lat województwo śląskie bezustannie rozwija się dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i… ciągle idzie po więcej! Więcej nowych dróg i sprawnego transportu, więcej badań naukowych i przełomowych innowacji, więcej efektywnej edukacji i dobrych miejsc pracy! Tym razem Śląskie otrzymało największe wsparcie spośród wszystkich polskich regionów – ponad 5 miliardów euro. Dziś sprawdzamy, na co przeznaczone zostaną te środki i czy faktycznie Fundusze Europejskie są dla każdego?

Na Fundusze Europejskie dla Śląskiego składają się inwestycje infrastrukturalne (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), społeczne (Europejski Fundusz Społeczny+) oraz wsparcie dla transformacji społeczno-gospodarczej regionu (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Co się za tym kryje?

Inwestycje infrastrukturalne dotyczą zarówno rozwoju infrastruktury, z której korzystamy na co dzień (tj. dróg, parków, ścieżek rowerowych czy komunikacji publicznej), jak i specjalistycznych zasobów (np. wyposażenia szpitali, laboratoriów naukowych, szkół i uczelni wyższych). Wsparcie infrastrukturalne dotyczy również przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją firmę, wejść na zagraniczne rynki ze swoimi usługami lub zainwestować w innowacyjne pomysły na biznes.

Inwestycje społeczne to bezpośrednie wsparcie dla mieszkańców regionu – nowe miejsca pracy i staże dla osób nieaktywnych zawodowo, dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej, szkolenia, kursy i studia umożliwiające podniesienie kompetencji lub zmianę kwalifikacji zawodowych, a także działania integracyjne i aktywizacyjne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Inwestycje w transformację to działania, które sprawią, że Śląskie – z regionu kojarzonego z górnictwem i przemysłem ciężkim – przeobrazi się w województwo wspierające gospodarkę opartą o nowoczesne, cyfrowe i zielone technologie. Zdegradowane tereny poprzemysłowe zostaną przeznaczone do pełnienia nowych funkcji gospodarczych i społecznych, a inwestycje w odnawialne źródła energii wspomogą nas w procesie odchodzenia od paliw kopalnych.

SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA

Fundusze Europejskie dla Śląskiego dzielą się na 13 obszarów priorytetowych, w których rozwój województwo śląskie chce szczególnie mocno inwestować.
Przykładowo, pomysły związane z innowacjami oraz nowymi technologiami są realizowane w obszarze „inteligentny rozwój”. Włodarze gmin, potrzebujący środków na inwestycje drogowo-komunikacyjne, mogą szukać wsparcia dzięki priorytetowi „sprawny transport”. Placówki oświatowe odnajdą wsparcie dla siebie w obszarze „edukacji”, a instytucje ochrony zdrowia, kultury czy turystyki – w priorytecie „infrastruktura dla mieszkańca”. Z kolei instytucje wspierające zatrudnienie powinny zainteresować się obszarem dot. „rynku pracy”.

KTO SKORZYSTA?

Fundusze Europejskie są dostępne dla każdego z nas, niezależnie od wieku, wykształcenia czy statusu społecznego. Z bezpośredniego wsparcia korzystają te osoby i podmioty, które otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację swoich projektów. Z drugiej strony wielu ludzi korzysta z Funduszy Europejskich w sposób pośredni, np.: otrzymując dotację na założenie firmy, uczestnicząc w bezpłatnych szkoleniach lub warsztatach, biorąc udział w programach naukowych w szkole lub na studiach, a także poprzez tak prozaiczne czynności, jak dojeżdżanie do pracy nowymi pociągami i autobusami lub korzystanie z teatrów, kin, muzeów, szkół, przedszkoli i innych obiektów kultury, sportu lub nauki, których działalność została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Tak naprawdę każdy z nas korzysta z tego wsparcia na co dzień!


KTO MOŻE OTRZYMAĆ WSPARCIE?

Aby Fundusze Europejskie służyły nam wszystkim, muszą być przydzielane w sposób uczciwy, odpowiedzialny i klarowny. Dlatego osoby lub podmioty starające się o bezpośrednią dotację muszą spełnić pewne określone warunki. Pod uwagę brana jest m.in. forma organizacyjno-prawna, kompetencje czy doświadczenie wnioskodawcy. Grupy, które mogą starać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich, to m.in. przedsiębiorcy, samorządy, służby publiczne, instytucje edukacji i nauki, organizacje pozarządowe i społeczne czy instytucje ochrony zdrowia. Osoby fizyczne mogą starać się o wsparcie, korzystając np. z pośrednictwa powiatowego urzędu pracy. Wiele tego typu projektów kierowanych jest do osób nieaktywnych zawodowo lub powracających na rynek pracy, osób przed 30. rokiem życia oraz w wieku 50+, osób z niepełnosprawnościami i mieszkańców mniejszych miejscowości na obszarach wiejskich.

Drogą do otrzymania dofinansowania jest udział w naborach wniosków, które planowane są na każdy kolejny rok. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: funduszeUE.slaskie.pl

Bieżące informacje możesz również znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook: ZOBACZ NA FACEBOOK

Instagram: ZOBACZ NA INSTAGRAMIE


powiązane artykuły:

Europejski Kongres Przemyslu i Energetyki
Biznes i gospodarka 4 czerwca 2024

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Przemysłu i E

Tło RS
Wideo 19 maja 2024

Dotacje z Unii Europejskiej pozwoliły Rudzie Śląskiej na zieloną transformację, rozbudowę infrast

Etykieta
Wideo 12 maja 2024

O wpływie marketingowym obecności w Unii, możliwościach promowania kraju wśród potencjalnych inwe

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3