Wojciech Kałuża nie jest już wiceprezesem JSW

Nocna zmiana kałuża, chełstowski
Kastelik

Szymon Kastelik

3 stycznia, 2024

3 stycznia Wojciech Kałuża został odwołany ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością zasiadał w zarządzie JSW od grudnia 2022 roku. 

Wojciech Kałuża w listopadzie 2022 roku (w czwartą rocznicę "zdrady" jak to określała ówczesna opozycja) stracił stanowisko wicemarszałka województwa śląskiego. Powodem było odejście marszałka Jakuba Chełstowskiego i radnych Aliny Nowak, Rafała Kandziory oraz Marii Materli z klubu PiS (utworzyli w Sejmiku klub radnych Tak! Dla Polski).

Jednak szybko Wojciech Kałuża znalazł "nowy dom". Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła rekrutację na stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju spółki. Obowiązki te pełnił do tej pory prezes JSW, Tomasz Cudny. Kałuża zgłosił się do "konkursu", o czym można było usłyszeć od związkowców. 14 grudnia 2022 JSW w komunikacie poinformowała, że kandydatura Wojciecha Kałuży została rozpatrzona pozytywnie.

Kompetencje? Jak przekazała wówczas JSW, Kałuża posiadał doświadczenie zarówno w administracji publicznej i samorządowej, jak również bogate doświadczenie menadżerskie w przedsiębiorstwach komercyjnych. Nie posiadał jednak doświadczenia w branży górniczej i energetycznej. 

Kałuża odwołany

Po przejęciu władzy w Polsce przez nową koalicję rządzącą na czele z premierem Donaldem Tuskiem, kwestią czasu było odwoływanie działaczy związanych z PiS-em z zarządów spółek, nad którymi kontrole ma pośrednio lub bezpośrednio skarb państwa. Zmiany w górniczych związkach zapowiedziała pod koniec minionego roku minister przemysłu, Marzena Czarnecka. 

3 stycznia 2024 roku Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o odwołaniu Wojciecha Kałuży z zarządu. 

- Dziś (3 stycznia) Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjęła decyzję o odwołaniu Wojciecha Kałuży ze stanowiska zastępcy prezesa zarządu JSW ds. rozwoju - czytamy w komunikacie.

Jego obowiązki przejął ponownie prezes JSW, Tomasz Cudny. 

- To symbolicznie kończy etap upartyjnienia - skomentował premier Donald Tusk na środowej konferencji prasowej. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3