"Większość nie chciała do Polski". Krytyka przyłączenia Górnego Śląska do Polski

Wiekszosc

Redakcja

20 czerwca, 2022

W niedzielę w Katowicach z olbrzymią pompą odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą wkroczenia do Katowicach wojska polskiego, czyli przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonej Polski.

Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska. 

Z tej okazji w niedzielę, 19 czerwca w Katowicach zorganizowano obchody ku czci tego wydarzenia. Najważniejszym punktem programu była rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Przez symboliczną bramę wjechały do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruowali wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

Widowisko obserwował tłum ludzi zebrany na katowickim rynku. Jednak wśród widzów można było dostrzec dwa transparenty z hasłami: "Wojna polsko-niemiecka 1919-1920-1921" oraz "Większość nie chciała do Polski". Był to głos osób niezadowolonych, którzy uważają, że obchody setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska to była próba zatuszowania prawdziwej historii. 

Za akcję odpowiedzialni byli młodzi działacze górnośląscy, którzy od minionego weekendu działają w strukturach zespołu REGIOS. W trakcie rekonstrukcji rozdali kilkaset ulotek, na których umieszczono treści przedstawiające nieco inną narrację historyczną niż ta, którą zaprezentowano podczas uroczystości.

Jak tłumaczy młodzież, była to zorganizowana akcja mająca na celu przedstawienie prawdy o historii ze śląskiego punktu widzenia. Zdecydowano się pokazać, że poza wątkiem stricte niemieckim lub stricte polskim, był także śląski. Z szacunku do Ślązaków, którzy padli ofiarą wydarzeń na terenie Górnego Śląska w latach 1919-1921, a także w oparciu o wiedzę zdobytą na bazie książki profesora Ryszarda Kaczmarka na temat Powstań Śląskich, postulowano hasło wojny polsko-niemieckiej zamiast “powstań”.

289106649 5540868599308621 7926284817758934007 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3