Otwarcie Panteonu Górnośląskiego z udziałem władz kościelnych, państwowych i samorządowych

Panteon

Redakcja

20 czerwca, 2022

Panteon Górnośląski został oficjalnie zaprezentowany. W otwarciu uczestniczyli ważni politycy i samorządowcy. Pod Archikatedrą Katowicką zorganizowano spektakl artystyczny.

W niedzielę, 19 czerwca z okazji obchodów setnej rocznicy dołączenia części Górnego Śląska do Polski, w Archikatedrze Katowickiej otworzono Panteon Górnośląski. Miejsce pamięci w podziemiach świątyni ma przypominać o zasłużonych Ślązakach, którzy swoje życie poświęcili regionowi i kraju. Panteon od dłuższego czasu zbudzał kontrowersje. Na ten moment brakuje w nim m.in. generała Jerzego Ziętka. Pomimo działania w strukturach PZPR w okresie PRL-u, Ziętek przyczynił się do rozwoju Górnego Śląska. Symbolem jego działalności jest Park Śląski, który powstał z inicjatywy generała.

W ostatnim momencie do listy wyróżnionych w Panteonie Górnośląskim dopisano Kazimierza Kutza czy Jerzego Dudy-Gracza. Zabrakło wybitnych sportowców, w tym Ernesta WIlimowskiego. Twórcy i inicjatorzy Panteonu wielokrotnie zapewnili, że lista jest otwarta i czekają na propozycje. 

Podczas niedzielnego otwarcia nie zabrakło wrażeń artystycznych. Przygotowano koncert oraz mapping na budynku Archikatedry. Chociaż otwarcie nastąpiło 19 czerwca, to dla zwiedzających Panteon ma zostać otwarty całkowicie dopiero w połowie lipca.

- Opowieść, którą przekazuje Panteon zaczyna się od św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka Odrowąża, by pokazać dziesiątki zasłużonych dla Śląska osób: działaczy politycznych, żołnierzy, duchownych, nauczycieli, ludzi kultury i sportowców. To jakby otwarta encyklopedia Śląska. Otwarta, bo organizatorzy Panteonu deklarują dialog i otwartość na dalszy rozwój tego wspólnego miejsca pamięci. W tym wyborze postaci chcemy upamiętnić wszystkich, którzy bronili tożsamości, także matki przekazujące wiarę i język swoim dzieciom, także nieugiętych nauczycieli szkół, także anonimowych bohaterów wiernych Bogu i Ojczyźnie, także osoby, którym nie dana była łaska wiary, ale kochali polski Śląsk i bardzo mu się poprzez swoje życie i pracę zasłużyli – powiedział na otwarciu wicepremier Piotr Gliński.

W uroczystości udział wzięli arcybiskup Wiktor Skworc, wicepremier Piotr Gliński i przedstawiciele władz samorządowych oraz polskiego i europejskiego parlamentu. Wcześniej Panteon Górnośląski zwiedził premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3