Więcej policyjnych patroli na drogach w czasie majówki

Police 4261182 1920

Redakcja

1 maja 2021

"Wydłużony weekend majowy może mieć wpływ na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych. W trosce o bezpieczeństwo na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli" - informuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policja podkreśla też, że "cały czas panuje stan epidemii i należy zachowywać się odpowiedzialnie".

Na polskich drogach będzie więcej policjantów. "Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu" - podkreślił komisarz.

"Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach" - wytłumaczył. Wskazał również, że od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. "Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Przypominamy, więc na zwracanie szczególnej uwagi na użytkowników jednośladów, którzy są mniej widoczni na drodze niż kierujący samochodami".

"Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem" - zaapelował.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym

tłumaczy robert opas

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków w zeszłych latach.

"W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252) , w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297)"

"Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców" - dodał.

Z kolei rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas majówki należy zachowywać się odpowiedzialnie. "Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy" - zaznaczył.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. "Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne".

"Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele" - dodał Ciarka. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3