Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Michał Stępniewski przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej

Wiadomości
Radca prawny, ekspert w zakresie finansów i rynków kapitałowych Michał Stępniewski został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zastąpił na tym stanowisku prof. Barbarę Piontek, która od poniedziałku stoi na czele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W związku z powołaniem do zarządu JSW, z dniem 28 lutego prof. Piontek zrezygnowała z pracy w radach nadzorczych PGG oraz Grupy Tauron.

Od 1 marca przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej jest Michał Stępniewski, wybrany przez Radę ze swojego grona podczas ostatniego posiedzenia. Stępniewski reprezentuje w Radzie PGG jednego z akcjonariuszy tej największej górniczej spółki - spółkę PGNiG Termika.

Nowy szef Rady PGG od 2017 r. jest wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych; wcześniej przez osiem lat był członkiem zarządu tej organizacji. Od 1997 r. do 2004 r. związany był z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, m.in. pełnił funkcję radcy Przewodniczącego Komisji oraz rzecznika prasowego Komisji.

Na przełomie 2005 i 2006 roku Stępniewski przez kilka miesięcy był wiceministrem Skarbu Państwa, odpowiedzialnym za nadzór właścicielski nad spółkami. Wcześniej był szefem gabinetu ministra w tym resorcie - koordynował procesy restrukturyzacyjne oraz sprawy związane z wprowadzaniem do publicznego obrotu spółek z udziałem Skarbu Państwa. Należy do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Michał Stępniewski jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Prawa Brytyjskiego przy Uniwersytecie w Cambridge. Był wykładowcą i dyrektorem studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, prowadził również wykłady w Instytucie Rozwoju Biznesu. Jest współautorem książek "Zasady emisji obligacji komunalnych" oraz "Prawa i obowiązki akcjonariusza spółki publicznej". Zasiadał m.in. w radach nadzorczych PKN Orlen, BGŻ czy Tramwajów Warszawskich.

Obecnie, obok Michała Stępniewskiego, członkami rady nadzorczej PGG są: Krystian Probierz, Michał Czarnik, Tomasz Heryszek, Zbigniew Karwowski, Mariusz Skowronek i Dariusz Wędzki. Osobę na miejsce prof. Barbary Piontek ma powołać Towarzystwo Finansowe Silesia - jeden z akcjonariuszy PGG, obok katowickiego Węglokoksu i spółek energetycznych

Prof. Piontek pracowała w radzie nadzorczej PGG od października ub. roku. Zastąpiła w niej prof. Jana Wojtyłę, który przewodniczył pracom rady nadzorczej przez poprzednie ponad cztery lata.

PGG to największy w UE producent węgla kamiennego, zatrudniający blisko 40 tys. osób. W ub. roku kopalnie PGG wydobyły - jak szacowano na przełomie roku - ok. 24,2-24,3 mln ton węgla, wobec 29,5 mln ton rok wcześniej. Spółka nie opublikowała jeszcze szczegółowych wyników finansowych za miniony rok - wcześniej prognozowano stratę rzędu 2 mld zł.(PAP)


Komentarze