Węzeł na DK81, który Morawiecki "otworzył" w Katowicach będzie rondem WOŚP?

Mmorawieckikatowicerondo
Kastelik

Szymon Kastelik

6 stycznia, 2023

Kierowcy już od kilku miesięcy mogli korzystać z nowego węzła w Katowicach-Piotrowicach. Nagle przyjechał premier i otworzył rondo na nowo. Teraz to miejsce ma otrzymać własną nazwę na cześć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Skrzyżowanie ulic Kościuszki i Armii Krajowej to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Katowicach. Przez kilka lat trwała jego przebudowa, która śniła się po nocy wszystkim podróżnym. Z powodu robót w godzinach szczytu samochody, ciężarówki i autobusy stały czasami w godzinnym korku. 

Inwestycja miała zakończyć się w połowie 2019 roku, ale prawie cały węzeł został oddany do użytku dopiero pod koniec 2020 roku. W Piotrowicach zbudowano nowe rondo i krótki tunel pod nim. Warto było czekać te kilka lat, ponieważ teraz przejazd tym odcinkiem nawet w godzinach szczytu jest bardzo komfortowy i przede wszystkim bezpieczny.

W kwietniu 2021 roku rondo w Katowicach-Piotrowicach "otwierał" premier Mateusz Morawiecki. Towarzyszył mu prezydent Katowic, Marcin Krupa. Urzędnicy i lokalni politycy nie kryli zdziwienia. Premier (który jest też posłem z Katowic) otwierał węzeł, który został udostępniony kierowcom kilka miesięcy wcześniej. 

Do dzisiaj rozwiązania przyjęte przy przebudowie węzła DK 81 z ul. Armii Krajowej sprawdzają się bardzo dobrze. Czasami powstaje mały zator na rondzie, ale to często z winy samych kierowców. 

Teraz rondo w Katowicach-Piotrowicach ma mieć swoją nazwę. Radny Adam Lejman-Gąska poinformował, że na najbliższej sesji Rady Miasta (10 stycznia) radni zajmą się jego interpelacją. Lejman-Gąska chce, żeby węzeł w południowej części Katowic nazwany został na cześć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- W związku z brakiem możliwości nazwania ronda powstałego na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Tadeusza Kościuszki rondem „Praw kobiet” (o co wnioskowałem) zwracam się z prośbą, aby to rondo ( na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Tadeusza Kościuszki) zostało nazwane Rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten sposób po pierwsze unikniemy jako miasto konfliktu ze społecznością lokalną, a po drugie gdy ta nazwa będzie już nadana będziemy mogli się pochwalić tym miejscem na całą Polskę. Miejscem przez które dziennie przejeżdża tysiące osób, a nie rondem (bardzo ważnym dla dzielnicy) jednak o znaczeniu lokalnym. Takie działanie wpłynie pozytywnie na wizerunek i promocję Katowic zapewne nie tylko na całą Polskę, ale również wszędzie tam gdzie gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - czytamy w interpelacji radnego. 

Przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki z ul. Armii Krajowej kosztowała blisko 100 mln złotych. Większość środków pochodziła z unijnej dotacji. 

fot. Krystian Maj / KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3