Pożegnanie Andrzeja Iwana. Były piłkarz Górnika Zabrze spoczął na krakowskim cmentarzu

Andrzejiwan

Redakcja

6 stycznia, 2023

Rodzina, bliscy, koledzy z boiska oraz delegacje jego ukochanych klubów - setki osób pożegnało Andrzeja Iwana. Jego pogrzeb odbył się w Krakowie.

W czwartek, 5 stycznia kiedy świat przeżywał pogrzeb Benedykta XVI, kilkaset osób na Krakowskim Cmentarzu Batowickim żegnało Andrzeja Iwana. Wybitny polski piłkarz, który zatracił się w swoim życiu i próbował wielokrotnie "wrócić na powierzchnię", zmarł 27 grudnia 2022 roku.

Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku w Krakowie. Jako junior kształcił się piłkarsko w Wandzie Kraków, a następnie w Wiśle Kraków, gdzie rozpoczął swoją karierę seniorską. Grał najczęściej w środku pola jako pomocnik lub napastnik.

Szybko stał się jednym z najlepszych polskich piłkarzy. Już w 1978 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 17. Tego samego roku został powołany na Mistrzostwa Świata w Argentynie, ale nie udało mu się przebić do pierwszego składu. Na mundial w 1982 roku jechał jako jeden z najlepszych polskich piłkarzy. Kontuzja wyeliminowała go już w drugim meczu. Wówczas biało-czerwoni zdobyli brązowy medal.

Na MŚ 1986 nie pojechał z powodu kontuzji, która miała poważny wpływ na jego dalszą karierę. 1985 roku przeszedł z Wisły do Górnika Zabrze, z którym zdobył mistrzostwo Polski. Pod koniec lat 80 tych grał w niemieckim Bochum.

Po karierze piłkarza rozpoczął pracę jako trener młodzieży, a następnie dorosłych zawodników. W latach 1999-2001 asystował pierwszym szkoleniowcom Wisły Kraków. Wspólnie z Adamem Nawałką poprowadzili Białą Gwiazdę po mistrzowską koronę.

Był ekspertem i komentatorem piłkarskim. W 2012 roku wyszła jego autobiografia spisana przez Krzysztofa Stanowskiego pt. "Spalony". Opowiedział w niej o swoim uzależnieniu od alkoholu i hazardu, a także o próbach samobójczych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3