Węgiel za 1400 zł? Internetowa porównywarka wprowadza w błąd

DSC 5611

Redakcja

19 października 2022

Na stronie ciepło.gov.pl możemy sprawdzić ceny i asortymenty węgla w składach w całej Polsce. Rząd chwali się, że najtańszy asortyment dostaniemy już od 1400 zł, jednak nie dodaje, że jest to miał torfowy.

[AKTUALIZACJA 18:00] Ze strony ciepło.gov.pl zniknęła informacja, że najtańszy wciel kupimy w województwie łódzkim za 1400 zł. Obecnie jako najtańszy węgiel podawana jest Kostka z Bobrka w Piekarach Śląskich w cenie 1414,50 zł za tonę. W tej samej cenie sprzedawany jest także Orzech I. 

Od 26 września wymogiem dla składów węgla jest zarejestrowanie się w rządowej porównywarce cen, w której sprawdzimy jakie ceny i jaki asortyment mają składy w całej Polsce, a także możemy od razu do nich zadzwonić. Po wejściu na stronę od razu widzimy, że najtańszy opał dostaniemy już za 1400 zł w województwie łódzkim i faktycznie. Jest to w firmie PHU MiMax Magda Kabza, a ceną 1400 zł jest oznakowany asortyment o niewiele mówiącej nazwie "Inne". 

Zadzwoniliśmy na podany skład, żeby dowiedzieć się, bo kryje się pod tak niską, reklamowaną już na stronie głównej ceną, a jest to... miał torfowy. Po sprawdzeniu frazy w wyszukiwarce Google od razu podpowiada nam brykiet, a nie miał. Więc czym on jest i dlatego tak tani? Pracownik składu tłumaczy - Jeżeli piec ma ruszta lub maja Państwo taki sposób palenia, który pozwala na to, żeby palić drobnym węglem, to jest to alternatywa dla zwykłego ekomiału węglowego. Parametry ma to zbliżone z tym, że torf ma 80% zawartości opału w węglu. Porównując jedna tonę ekomiału węglowego i jedna tonę miału torfowego zużyje się około 20-30% więcej miału torfowego. 

Miał węglowy ma kaloryczność w granicach 19 MJ/kg, a kaloryczność węgla dochodzi nawet do 28 MK/kg. Obliczając kaloryczność miału torfowego według poprzednich zapewnień otrzymamy około 15 MJ/kg, co  daje niższy wynik niż kaloryczność owsa czy jęczmienia. Jak komentują inni dystrybutorzy węgla: "Będzie się palić jak trociny".  

To jednak nie koniec absurdów związanych z porównywarką cen. W tym momencie w woj. śląskim zarejestrowanych jest 160 składów opału, w tym jako składy zarejestrowane są także kopalnie m.in. PGG, JSW i Węglokoksu, które zaburzają wyszukiwanie w naszym województwie. Wiadomo bowiem, że bezpośrednio z kopalni PGG nie zakupimy węgla, a widniejące w wyszukiwarce niskie ceny to te obowiązujące w sklepie PGG. Jeśli faktycznie jesteśmy w potrzebie i chcemy kupić węgiel, który fizycznie znajduje się na składzie to najmniej zapłacimy w Rudzie Śląskiej - 1700 zł za tonę miału węglowego 0-10 mm. Następnie we wsi Wieszowa - 1850 zł za tonę groszku lub kostki o kaloryczności 23 MJ/kg z kopalni Janina lub Sobieski. 

Dodatkowo samorządowe punkty sprzedaży węgla także będą objęte obowiązkiem zarejestrowania się w rządowej porównywarce cen opału. Na razie to wymóg dla przedsiębiorców prowadzących składy węgla. Samorządy mają kupować węgiel  od PGE i Węglokoksu za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3