Jodek potasu - kiedy można podawać i komu?

Pexels karolina grabowska 4046948

Redakcja

19 października 2022

Do gmin trafiają tabletki z jodkiem potasu, które w razie zagrożenia radiacyjnego będą dystrybuowane ludności. Na razie ustalane są plany dystrybucji i jej miejsca. O tym, kto i kiedy powinien przyjąć tabletkę mówi dr Janusz Milejski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

W związku z wojną w Ukrainie, w naszym kraju przeprowadzane są działania zabezpieczające, na wypadek zagrożenia także w Polsce. Kontrolowane są schrony, a do gmin dostarczane są tabletki z jodkiem potasu. Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że w tej chwili nie ma zagrożenia radiacyjnego, jednak aktualnie głównym ryzykiem są działania zbrojne prowadzone w pobliżu elektrowni atomowej w ukraińskim Zaporożu.

Niektórzy zapewne pamiętają obowiązkowe podania płynu Lugola po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Czemu więc jodek potasu? Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyjęcie jodku potasu stanowi zabezpieczenie przed ryzykiem napromieniowania w skutek awarii elektrowni czy ataku przy użyciu broni jądrowej.

– Ryzyko napromieniowania wiąże się z awarią elektrowni atomowej. W związku z tym, że najbliższe elektrownie atomowe są w Ukrainie, w przypadku awarii takie zagrożenie jest realne. Trzeba jednak pamiętać, że Polska jest w szczęśliwym położeniu, ponieważ wiatry, które najczęściej u nas występują mają kierunek zachodni i z dużym prawdopodobieństwem radioaktywna chmura ominęłaby nasz kraj. Jednakże musimy być przygotowani na każdą ewentualność –  mówi dr Janusz Milejski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Kiedy należy przyjść jodek potasu? Tabletki będą wydawane mieszkańcom wyłącznie w przypadku ogłoszenia alarmu. Dr Janusz Milejski podkreśla, kiedy powinno się przyjąć jodek potasu: – Zalecane jest przyjęcie tabletki do 8,5 godziny po wystąpieniu napromieniowania. To jest bezpieczny czas. Ekspert zapewnia również, że miejskie służby są przygotowane na to, aby wydać w tym czasie tabletki wszystkim mieszkańcom.  

Wiele osób próbuje zdobyć preparat na własną rękę, aby zażyć go już teraz, profilaktycznie. Czy to bezpieczne?  – Apeluję, aby nie przyjmować jodku potasu profilaktycznie, ponieważ jego stosowanie profilaktyczne może być toksyczne i wywołać szereg niepożądanych skutków. Powinniśmy zażyć go w takich dawkach, w jakich jest to zalecane i wyłącznie w razie wystąpienia takiej potrzeby – uczula zastępca dyrektora ds. lecznictwa bytomskiej placówki.

Grupy, które  powinny przyjąć jodek potasu w przypadku zagrożenia to osoby z aktywną tarczycą, czyli noworodki, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i wszyscy poniżej 60 roku życia. Co ważne, nie każdy powinien przyjmować jodek, nawet w sytuacji zagrożenia. Dr Janusz Milejski mówi o przeciwwskazaniach: – Osoby z chorobami tarczycy, przed przyjęciem tabletki, powinny bezwzględnie skonsultować się z endokrynologiem. Preparatu nie powinny przyjmować też osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych oraz osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa). Przypomnijmy, że obecnie większość kobiet choruje na różne dysfunkcje tarczycy np. niedoczynność, nadczynność czy Hashimoto. Przy okazji wizyty u lekarza, dobrze jest zapytać czy w tym indywidualnym przypadku przyjmowanie jodku jest wskazane. 

Przede wszystkim nie ma sensu kupować jodu na własną rękę ani w nadmiarze, bo wystarczy tylko jedna jego dawka. Dawkowanie jodku potasu jest zależne od wieku i jak podkreśla dr Janusz Milejski, przyjmowanie kolejnych dawek nie jest konieczne. 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3